X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda do uczestników ESM: jesteście głosem chrześcijańskiej Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:41
Prezydent Polski Andrzej Duda skierował list do uczestników organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taize Europejskiego Spotkania Młodych (ESM), które w piątek rozpoczęło się w Madrycie. W swoim przesłaniu określił ich jako "głos chrześcijańskiej Europy".
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Shutterstock

Andrzej Duda przypomniał, że spotkania organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taize od ponad 40 lat stwarzają młodym okazję do "bycia ambasadorami pokoju i pojednania". Życzył, aby pozostali takimi po zakończeniu ESM w swych rodzinach, Kościołach i społecznościach lokalnych. - Młodzi uczestnicy spotkania w stolicy Hiszpanii są głosem chrześcijańskiej Europy – pełnym szacunku dla wspólnej tradycji i pragnienia współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli - napisał w przesłaniu prezydent. 

Andrzej Duda dodał, że młodzi uczestnicy madryckiego spotkania są "znakiem nadziei w świecie wstrząsanym konfliktami, a gdzieniegdzie nawet agresją militarną". Przypomniał o wojnie na Ukrainie, prosząc uczestników ESM o modlitwę w intencji ofiar i osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej.

Prezydent przypomniał o trudnych wojennych doświadczeniach Polski i o wartości wolnej ojczyzny. Nawiązał do emocjonalnej więzi założyciela wspólnoty z Taize z przeżywającymi cierpienia Polakami. - Brat Roger kochał Polskę. We wrześniu 1939 r. nie mógł pogodzić się z zaatakowaniem i okupacją mojego kraju przez nazistowskie Niemcy i Rosję sowiecką - pisał o tym w jednym z listów. Później wspierał młodych Polaków, zmagających się z narzuconym Polsce siłą komunizmem - przypomniał prezydent.

15 tysięcy młodych w Madrycie

W rozpoczętym w piątek w Madrycie 41. Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczy 15 tys. młodych osób ze wszystkich państw Europy, w tym 3500 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą po Hiszpanach grupę narodowościową podczas trwającej do 1 stycznia imprezy.

Madryt jest po raz pierwszy gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. We wcześniejszych latach wydarzenie to odbywało się czterokrotnie w hiszpańskich miastach: trzy razy w Barcelonie (1979, 1985, 2000) i raz w Walencji (2015). Bracia z Taize organizowali Europejskie Spotkania Młodych również w Polsce. W 1989 i 1995 r. gospodarzem wydarzenia był Wrocław, w 1999 r. - Warszawa, a w 2009 r. - Poznań. 

Pomysł organizowania pod koniec roku w jednym z miast Europy dużego międzynarodowego spotkania wyszedł od założyciela wspólnoty z Taize brata Rogera. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków poprzez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty dotyczące kwestii religijnych, kulturalnych i społecznych. Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu oraz do wspólnej modlitwy o pokój.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak