Naukowcy ostrzegają: oto najniebezpieczniejsze obecnie wulkany

2018-12-27, 15:15

Naukowcy ostrzegają: oto najniebezpieczniejsze obecnie wulkany
Erupcja wulkanu Fuego . Foto: Shutterstock

Etna, Anak Krakatau, a wcześniej Mont Agung. Te wulkany, ze względu na swoją ostatnią aktywność skupiły największą uwagę ludzi i mediów. Tsunami, tysiące ewakuowanych ludzi, milionowe straty. Jednak naukowcy podkreślają, że takich zdarzeń w najbliższym czasie może być więcej. Oto lista wulkanów, które mogą wybuchnąć w najbliższych miesiącach.

Co dziesiąty człowiek na Ziemi mieszka w obszarze potencjalnego ryzyka wulkanicznego, a ponad 800 mln ludzi w promieniu 100 km od aktywnego wulkanu - wynika z raportu brytyjskich naukowców opublikowano w czasopiśmie ”Journal of Applied Volcanology”. 

Naukowcy przygotowali listę wulkanów, które już się uaktywniły lub zrobią to w najbliższym czasie.


Na liście znajdziemy filipiński wulkan Mayon, który kilkanaście tygodni doprowadził do ewakuacji kilkudziesięciu tysięcy osób. To najaktywniejszy obecnie wulkan Filipin. Erupcje są notowane od 1616. Ostatnia miała miejsce w 2018. Najtragiczniejszy w skutkach był wybuch z 1 lutego 1814, który zniszczył wiele okolicznych miejscowości i spowodował ponad 1200 ofiar śmiertelnych.

Wielu ekspertów zwraca też uwagę na wulkany znajdujące się na japońskiej górze Kirishima. Znajduje się tam kilkanaście wulkanów, z których najaktywniejszy jest Shinmoedake. Ostatnio wybuchał w styczniu 2011 r., marcu 2011, październiku 2017 i kwietniu 2018.

Również indonezyjski wulkan Merapi jeden z wielu wulkanów leżących w Indonezji wymieniany jest jako ten, którego erupcja spodziewana jest w najbliższym czasie. Jego wcześniejsza aktywność (październik 2010) doprowadziło śmierci ponad stu osób i ewakuacji ponad 100 tysięcy.

Wulkan Öræfajökull jest najwyższym szczytem Islandii – jego najwyższy punkt (Hvannadalshnúkur) leży na wysokości 2110 metrów nad poziomem morza. Oræfajökull wybuchał w latach m.in.: 1362, 1727. Od 2017 r. naukowcy rejestrują wstrząsy sejsmiczne wewnątrz wulkanu.

Stale aktywny Popocatepetl w Meksyku.

Chilijska Villarrica  - potężny stratowulkan. Najnowsza erupcja rozpoczęła się w marcu 2015 roku, była poprzedzona wstrząsami sejsmicznymi.

Kīlauea – czynny wulkan leżący w archipelagu Hawajów (USA) na wyspie Hawaiʻi. Pierwsza erupcja nastąpiła około 300 000-600 000 lat temu, jednak za względu na ciągłą aktywność i przykrywanie przez wypływającą lawę powierzchni góry, najstarsze znalezione skały mają około 23 000 lat. Ostatnia erupcja wulkanu rozpoczęła się 3 stycznia 1983 roku i trwa... do teraz. 

Włoski, leżący na na Półwyspie Apenińskim Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. I choć ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku, Wezuwiusz jest wciąż wymieniany wśród tych wulkanów, które mogą eksplodować w każdej chwili.

Wulkan Etna (Włochy) jest niestabilny i pełen energii, istnieje ryzyko erupcji na małej wysokości - twierdzą eksperci cytowani w czwartek przez dziennik „Corriere della Sera”. W ciągu trzech dni od przebudzenia wulkanu zanotowano tam ponad tysiąc wstrząsów sejsmicznych. Najsilniejszy wstrząs o magnitudzie 4,8 spowodował w nocy z wtorku na środę szkody w sześciu miejscowościach w rejonie miasta Katania. Zniszczonych i uszkodzonych jest tam wiele domów. Niegroźne obrażenia odniosło około 30 osób. Najnowsze obserwacje prowadzone także ze śmigłowca wskazują, że wulkan jest bardzo niestabilny i z powodu nagromadzonej energii może powodować dalsze wstrząsy sejsmiczne. 

Agung – czynny stratowulkan w Indonezji, najwyższy szczyt wyspy Bali. Jego krater ma średnicę 500 m i głębokość 200 m. Wulkan ponownie przebudził się w czerwcu 2018 roku. Ewakuowano blisko 30 tys. osób

Indonezyjski Anak Krakatau to wyspa, która jest wulkanem. W ubiegłą sobotę jego gwałtowna erupcja spowodowała zapadnięcie się krateru i wstrząsy dna morskiego. Powstałe w ten sposób fale tsunami o wysokości dochodzącej do 5 metrów uderzyły w wybrzeża obu wysp i spowodowały śmierć co najmniej 429 osób. Ponad 1485 osób odniosło cięższe lub lżejsze obrażenia, a 154 uznaje się za zaginione. Tsunami pozbawiło dachu nad głową ponad 16 tysięcy ludzi, a także zniszczyło blisko 900 budynków, ponad 70 hoteli i ponad 400 łodzi.

Wskutek działalności wulkanów śmierć ponosi rocznie średnio 540 osób. Prawie połowa wszystkich ofiar zginęła w promieniu 10 km od wulkanu, ale odnotowano wypadki śmiertelne w odległości nawet 170 km.

W bezpośredniej bliskości wulkanu, czyli do 5 km, głównymi przyczynami śmierci były bomby wulkaniczne i inny materiał piroklastyczny wyrzucany podczas erupcji. Trochę dalej, w promieniu 5-15 km od wulkanu, największym zagrożeniem dla ludzi okazywały się lawiny popiołów i gorących okruchów skalnych oraz trujące gazy. Ofiary na jeszcze dalej położonych terenach ginęły z kolei głównie od lahar (gwałtownych lawin błotnych), tsunami oraz popiołów wulkanicznych.

tajak/PAP/IAR/Journal of Applied Volcanology


Polecane

Wróć do strony głównej