X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: zmarł ośmioletni chłopiec z Gwatemali zatrzymany przez straż graniczną

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 14:34
Ośmioletni chłopiec z Gwatemali, którzy został zatrzymany wraz z ojcem przy próbie nielegalnego przedostania się do USA, zmarł we wtorek w szpitalu - podała w środę czasu polskiego amerykańska staż graniczna. To już drugi taki przypadek w grudniu.
Pogrzeb 7-letniej  Jakelin Caal Maquin, gwatemalskiej dziewczynki,  która również zmarła w USA
Pogrzeb 7-letniej Jakelin Caal Maquin, gwatemalskiej dziewczynki, która również zmarła w USAFoto: PAP/EPA/EDWIN BERCIAN

Według oświadczenia straży granicznej, chłopiec, którego personaliów nie ujawniono, przebywał w poniedziałek wraz z ojcem w areszcie, gdy jeden z funkcjonariuszy zauważył u niego symptomy choroby. Chłopiec wraz z ojcem został przewieziony do szpitala w Alamogordo w stanie Nowy Meksyk; lekarze stwierdzili u niego zwykłe przeziębienie wraz z gorączką, po czym został wypisany. Wieczorem jednak chłopiec zaczął wymiotować i ponownie został przewieziony do szpitala, gdzie we wtorek wcześnie rano zmarł. Przyczyna zgonu nie została jeszcze ustalona.

Jak poinformowało gwatemalskie ministerstwo spraw zagranicznych, chłopiec wraz ojcem przedostali się z Meksyku do USA w pobliżu miasta El Paso w Teksasie 18 grudnia, zaś 23 grudnia obaj zostali przetransportowani do aresztu straży granicznej w Alamogordo.

Na początku grudnia pochodząca również z Gwatemali siedmioletnia Jakekin Caal zmarła kilka dni po tym, jak wraz z ojcem została zatrzymana przez amerykańską straż graniczną na odludnych terenach Nowego Meksyku. Przyczyną śmierci była niewydolność wątroby spowodowana odwodnieniem organizmu, będącym z kolei efektem wysokiej, dochodzącej do 41 stopni Celsjusza gorączki.

Śmierć dziewczynki wzmogła głosy krytyki w kierunku administracji Donalda Trumpa w związku ze stosowanymi przez nią metodami zwalczania nielegalnej imigracji, zwłaszcza przetrzymywaniem dzieci w aresztach. Administracja prezydenta mówi z kolei, że śmierć Caal dowodzi, jak niebezpieczne są podejmowane przez rodziców z małymi dziećmi próby nielegalnego przedostania się do USA i że jest to ryzykowaniem życia dzieci.

Według stacji CNN, w środę, po śmierci chłopca, straż graniczna zdecydowała się zmienić procedury przy zatrzymywaniu i przetrzymywaniu nieletnich nielegalnych imigrantów, w tym w szczególności prowadzić dodatkowe kontrole medyczne zatrzymanych dzieci poniżej 10. roku życia. 

dcz

Czytaj także

Ekspert: mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekają od ogromnej przemocy i braku perspektyw

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:53
- Ameryka Środkowa jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Honduras, Salwador, Gwatemala mają ogromną skalę morderstw - mówił na antenie Maciej Okraszewski.  Dziennikarz "Działu Zagranicznego" mówił o przyczynach masowej emigracji z tej części świata do USA.
rozwiń zwiń