more_horiz
Wiadomości

Tragedia w kopalni Stonawa. Wstrzymano próby wydobycia ciał zmarłych górników

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 06:30
W kopalni Stonawa koło Karwiny próby wydobycia ciał zmarłych górników zostały na razie wstrzymane. W czwartek w wyniku wybuchu metanu, a następnie pożaru w kopalni śmierć poniosło 12 polskich górników i jeden Czech. 
Audio
  • W kopalni Stonawa koło Karwiny próby wydobycia ciał zmarłych górników zostały na razie wstrzymane. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Ratownicy w kopalni Stonava w czeskiej Karwinie
Ratownicy w kopalni Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Do tej pory udało się wydobyć na powierzchnię ciała czterech zmarłych górników, w tym trzech wczoraj, kiedy ratownicy dokonali krótkiego rekonesansu miejsca gdzie wybuchł metan.

Jednak sytuacja w wyrobisku jest bardzo niebezpieczna dlatego w najbliższym czasie ratownicy ponownie nie zjadą pod ziemię mówił rzecznik koncernu OKD Ivo Czelechovsky. - W najbliższym czasie musimy poczekać na ustabilizowanie sytuacji pod ziemią. Za pomocą sond będziemy pobierać próbki, które pokażą co tam się dzieje, może to trwać przypuszczalnie kilka tygodni - powiedział.

Ratownicy zamknęli też tamy oddzielając 500-metrowy chodnik od reszty wyrobiska.

Badanie pokazało że pod ziemią jest wciąż niebezpiecznie, co nie pozwala ratownikom tam pracować i likwidować skutków wybuchu. Szef ratowników, nakazał aby wszystkie tamy były zamknięte, żeby nadal wpuszczać tam azot.

W kościele świętej Marii Magdaleny w Stonawie oraz w kościołach w Karwnie i Ostrawie odprawione zostaną pasterki w intencji tragicznie zmarłych górników ich rodzin.

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że  dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie.


jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożar w kopalni koło Karwiny nadal aktywny. Ratownicy budują kolejne dwie tamy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 21:17
Ratownicy pracujący w kopalni Stonawa koło Karwiny ukończyli budowę dwóch tam, które odizolują obszar objęty pożarem od pozostałych wyrobisk. Jutro mają być ukończone dwie kolejne tamy. W czwartek w wyniku wybuchu metanu, a następnie pożaru w kopalni w Karwinie, śmierć poniosło 12 polskich górników i jeden Czech. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żałoba narodowa w całej Polsce. Hołd dla górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 12:00
W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa w Karwinie. Ratownicy opanowali pożar, odnaleziono trzy ciała

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:00
Ratownicy, którym udało się w niedzielę spenetrować fragment rejonu katastrofy w kopalni CSM Stonawa, odnaleźli i wydobyli na powierzchnię ciała trzech zabitych przez wybuch metanu polskich górników. Dalsza penetracja wyrobiska nie jest możliwa z powodu panujących tam trudnych warunków. Rejon zostanie otamowany. 
rozwiń zwiń