X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czesi upamiętnili ofiary katastrofy górniczej w Karwinie. Syreny zabrzmiały w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 12:39
Czesi uczcili ofiary katastrofy w kopalni w Karwinie. W południe w całym kraju zabrzmiały syreny, a przechodnie przystanęli na ulicach i placach. W niedzielę będzie w Polsce obowiązywać żałoba narodowa, ogłoszona po katastrofie przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ludzie zapalają znicze przed kopalnią Stonava w czeskiej Karwinie
Ludzie zapalają znicze przed kopalnią Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W czwartek wskutek wybuchu metanu w karwińskiej kopalni zginęło 13 górników - 12 Polaków oraz obywatel Czech. Rannych zostało też 10 Polaków. Do tragedii doszło ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi. W akcji ratowniczej uczestniczyli obok czeskich służb polscy ratownicy, którzy w nocy dotarli na miejsce i niezwłocznie przystąpili do pracy. Przed zawieszeniem akcji, udało się wydobyć na powierzchnię jedno ciało. Obecnie w kopalni trwają próby ugaszenia pożaru.

Jeden z rannych Polaków wciąż w stanie krytycznym

Nie zmienia się stan polskiego górnika, ciężko rannego w katastrofie w kopalni w Karwinie. Mężczyzna, który leży w szpitalu w Ostrawie, jest w stanie krytycznym.

Ordynator oddziału oparzeniowego szpitala, Ladislav Petrasz, powiedział TVP Info, że poprawia się stan psychiczny drugiego rannego górnika. Po świętach będzie mógł on rozpocząć rekonwalescencję. Jak powiedział Ladislav Petrasz, lekarze będą zmieniać rannemu opatrunki, zajmą się też nim specjaliści z wydziału rehabilitacyjnego.

Msze i księga kondolencyjna

W niedzielę w konsulacie RP w Ostrawie zostanie wyłożona księga kondolencyjna. Będzie można do niej wpisywać się także 27 i 28 grudnia. 

W Wigilię i w dzień Bożego Narodzenia w kościele świętej Marii Magdaleny w czeskiej Stonawie zostaną odprawione msze święte za górników, którzy zginęli w katastrofie w tamtejszej kopalni.

Msza w Wigilię zostanie odprawiona o 21:00, a w uroczystość Bożego Narodzenia o 10:15.

Proboszcz parafii w Stonawie, ksiądz Roland Manowski złożył kondolencje rodzinom ofiar. "W imieniu Stonawskiej Parafii składam Dyrekcji Kopalni, a przede wszystkim rodzinom poszkodowanych górników, szczere wyrazy współczucia" - napisał ksiądz Manowski.

"O zmarłych, a także ich rodzinach, będziemy pamiętali w naszych modlitwach, a także podczas świątecznych nabożeństw w naszym stonawskim kościele. Jednocześnie chciałbym zapewnić o chęci jakiejkolwiek pomocy duchowej rodzinom ofiar, które mogą się skontaktować z parafią pod numerem telefonu 420 732 36 42 47" - napisał proboszcz ze Stonawy.

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że  dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie.

pz

Czytaj także

Tragedia w kopalni w Karwinie. Niedziela w Polsce dniem żałoby narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 22:00
W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, z kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch w kopalni w Karwinie. Emocjonalna reakcja ojca górnika

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 11:18
- Byliśmy tu w nocy o godzinie 11. Nie wiedzieli nic i nic nie chcieli powiedzieć. Ktoś wyszedł, po czesku mówił i my go nie rozumieliśmy. Przyjechałem bo chciałem mieć potwierdzenie, że mój syn nie żyje - powiedział ojciec jednego z górników, którzy znaleźli się pod ziemią w kopalni w czeskiej Stonavie. W czwartek doszło tam do wybuchu metanu. 13 górników poniosło śmierć, 12 z nich miało obywatelstwo polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch metanu w kopalni Stonava w Czechach. Są zabici i ranni. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 15:51
W kopalni w Karwinie przy granicy z Polską w wyniku zapalenia się metanu zginęło według ostatnich informacji 13 górników. - To, że wysłano dwa zastępy polskich zawodowych ratowników świadczy o bardzo ciężkich warunkach - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Czyżycki, były ratownik górniczy. Gośćmi PR24 byli też: dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica oraz profesor Nikodem Szlązak z Katedry Górnictwa Podziemnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
rozwiń zwiń