X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tragedia w kopalni w Karwinie. Niedziela w Polsce dniem żałoby narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 22:00
W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, z kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.
Audio
  • Politycy składają kondolencje rodzinom ofiar katastrowy w czeskim Karwinie. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki: zginęło 12 polskich górników (IAR)
  • Premierzy Polski i Czech o sytuacji w kopalni w Karwinie. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
  • Wybuch metanu w Karwinie. Relacja Dawida Demszela (PR Katowice)
Ludzie zapalają znicze przed kopalnią węgla kamiennego CSM w Karwinie, gdzie doszło do wybuchu metanu
Ludzie zapalają znicze przed kopalnią węgla kamiennego CSM w Karwinie, gdzie doszło do wybuchu metanuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom 12 polskich górników, którzy zginęli w czwartek w kopalni w czeskiej Karwinie. Prezydent zdecydował, że niedziela będzie dniem żałoby narodowej. Decyzję w tej sprawie skonsultował już z premierem Mateuszem Morawieckim. 

- Taka jest specyfika tej służby górniczej. Przede wszystkim wielkie wyrazy współczucia dla najbliższych, rodzin. Czekamy przecież wszyscy na święta Bożego Narodzenia, te najbardziej rodzinne z wszystkich świąt i wtedy, kiedy najbardziej pragniemy tej atmosfery wspólnoty, przychodzi taki nieopisany cios. Jesteśmy z wami modlitwą - mówił Andrzej Duda. 

W wybuchu metanu w kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków oraz obywatel Czech. Rannych zostało 10 Polaków. Dwóch z nich jest nadal w szpitalu, w tym jeden w stanie krytycznym. Ma poparzone 50 procent powierzchni ciała.

Wszczęto śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie śmierci górników. Śledczy podali w komunikacie, że postępowanie dotyczy "nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa zdarzenia w postaci pożaru oraz gwałtownego wyzwolenia energii związanego z wybuchem metanu, zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób, w tym kilkunastu obywateli RP, którego następstwem była śmierć co najmniej 12 z nich".  Trwają czynności zmierzające do ustalenia rzeczywistej liczby Polaków zatrudnionych w kopalni oraz ustalenie tożsamości ofiar. 

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał na miejsce tragedii rano. Przekazał, że według strony czeskiej nie ma szans na to, by ktokolwiek przeżył wybuch i trwający pożar metanu w wyrobisku. Zapowiedział również, że rodziny ofiar otrzymają pomoc ze strony państwa. 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że poszkodowani w kopalni w Czechach polscy górnicy mogą liczyć na świadczenia specjalne.

Premierzy odwiedzili szpital

Andrej Babisz powiedział, że doszedł z polskim premierem do wniosku, że byłoby sprawiedliwe, gdyby odszkodowania dla rodzin polskich i czeskich ofiar były mniej więcej równe przy uwzględnieniu liczby dzieci, jakie pozostawili górnicy. Andrej Babisz dodał, że o tym, w jaki sposób wypłacić odszkodowania, zdecyduje kierownictwo spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie OKD, do której należy kopalnia w Karwinie. 

Premierzy Czech i Polski odwiedzili też szpital, w którym przebywają polscy górnicy ranni w katastrofie. Andrej Babisz zapowiedział, że sprawę wybuchu w kopalni zbada specjalna komisja. Do udziału w niej zaproszony został przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego. 

Rzecznik spółki OKD potwierdził, że w kopalni wybuchł metan. Akcja ratunkowa została zawieszona. Władze kopalni tłumaczą to niebezpiecznymi warunkami, jakie panują pod ziemią.

Były prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa powiedział w Polskim Radiu Katowice, że wyjaśnianie okoliczności zdarzenia może potrać około pół roku. 

Polskie Radio wesprze rodziny

- Polskie Radio znane jest z tego, że zawsze towarzyszy Polakom w trudnych sytuacjach, a jak się okazuje, to nie tylko Polakom, bo dzisiejsza tragedia objęła także czeskich górników. Jako radio współczujące, wrażliwe podjęliśmy decyzję, że całość wpływów reklamowych, które będą emitowane w niedziele, zostanie przekazana na rzecz rodzin górników, którzy tragicznie zginęli w czeskiej Karwinie - powiedział Prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Rogoyski.

Pomoc dla najbliższych ofiar zapowiedział także szef czeskiego rządu Andrej Babisz. Według niego, rodziny polskich górników, którzy zginęli w katastrofie w Karwinie, powinny otrzymać takie same odszkodowania, jak bliscy zabitego Czecha.

Do wybuchu doszło ponad 800 metrów pod powierzchnią ziemi. W akcji ratowniczej uczestniczyli obok czeskich służb, polscy ratownicy, którzy w nocy dotarli na miejsce i niezwłocznie przystąpili do pracy. Przed zawieszeniem akcji, udało się wydobyć na powierzchnię jedno ciało.

***

Relacja:

17.00

Dzisiejsze i jutrzejsze mecze 20. kolejki polskiej ekstraklasy będą poprzedzone minutą ciszy dla 
uczczenia pamięci 13 polskich i czeskich górników, którzy zginęli w katastrofie w Karwinie.

16.49

- Spotkała nas wielka tragedia. Na skutek gigantycznego pożaru w czeskiej kopalni zginęli polscy górnicy. Dzisiaj odwiedziłem w Ostrawie tych górników, którzy ucierpieli w wybuchu. Z jednym z nich mogłem się zobaczyć, drugi jest w śpiączce - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Obejmiemy pomocą wszystkich poszkodowanych górników i ich rodziny - dodał.

16.44

- Jedno jest pewne: musiało tam być zwiększone stężenie metanu i musiało dojść do jakiejś inicjacji. Jest to obecnie przedmiotem dochodzenia i nie da się na razie nic na ten temat powiedzieć - czy zaistniał tam jakiś efekt naturalny, błąd ludzki, ewentualnie awaria techniczna, która także mogła spowodować wybuch - powiedział w rozmowie z agencją ČTK Bohuslav Machek, rzecznik Czeskiego Urzędu Górniczego.

16.33

To jest coś, czego w Polsce nigdy przez ostatnie 40 lat nie zrobiliśmy – mówi Onetowi o przerwaniu akcji ratowniczej na kopalni w czeskiej Karwinie Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki

16:20

16:11

O modlitwę za ofiary katastrofy w kopalni w Karwinie apeluje metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Apel będzie odczytany w kościołach archidiecezji katowickiej w najbliższą niedzielę. Tego dnia w katowickiej katedrze zostanie też odprawiona msza za zmarłych górników i ich rodziny.

"Uczestniczymy w bólu i cierpieniu rodzin i bliskich zmarłych górników, wyrażamy im serdeczne współczucie, jednoczymy się we wspólnej modlitwie za zmarłych, polecając ich Bożemu Miłosierdziu i prosząc dla nich o radość życia wiecznego. Trwajmy na modlitwie i przeżywajmy ostatnie dni Adwentu w skupieniu i ciszy. Dla zmarłych górników adwent ziemskiego życia już się zakończył. Niech odpoczywają w pokoju" – napisał abp Skworc.

16:10

- To, że wysłano dwa zastępy polskich zawodowych ratowników świadczy o bardzo ciężkich warunkach - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Czyżycki, były ratownik górniczy.

16:04

Gliwicka prokuratura zwróci się również do strony czeskiej o powołanie polsko–czeskiego zespołu dochodzeniowo-śledczego prokuratorów do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło w kopalni w Karwinie. Polecenie w tej sprawie wydał prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

16:03

- Stężenie metanu, który wczoraj wieczorem wybuchł w czeskiej kopalni, musiało być co najmniej 4,5 raza wyższe niż to dozwolone przepisami - powiedział "Rzeczpospolitej" Bohuslav Machek, rzecznik Czeskiego Urzędu Górniczego.

15:55

Jeden z rannych polskich górników, który przebywał w szpitalu w Karwinie, został w piątek po południu wypisany ze szpitala. - Po serii badań, które zlecili lekarze, został wypisany do domu - powiedziała rzeczniczka szpitala Radmila Fleischerova.

W klinice poparzeń i chirurgii plastycznej szpitala w Ostrawie znajdują się dwaj poparzeni górnicy. Jeden z nich walczy o życie, ma poparzone 50 proc. powierzchni ciała. Stan drugiego jest stabilny.

15:46

15.39

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przekazał w piątek kondolencje rodzinom ofiar wybuchu w kopalni w Karwinie w Czechach. „Jestem zszokowany wiadomością o tragicznej śmierci polskich i czeskich górników w kopalni w czeskim mieście Karwina” – napisał Klimkin na Twitterze. „Składam wyrazy szczerego współczucia rodzinom i bliskim ofiar. Łączymy się w smutku i modlitwie z narodem polskim i czeskim. Wieczne odpoczywanie!” – dodał szef ukraińskiej dyplomacji. 

15.38

Premier Czech Andrej Babisz powiedział, że rodziny polskich górników, którzy zginęli w katastrofie w Karwinie, powinni otrzymać takie same odszkodowania, jak rodzina zabitego Czecha. 

15.31

Posłowie czeskiego parlamentu oddali hołd ofiarom wczorajszej katastrofy w kopalni węgla w Karwinie. Na wniosek Josefa Hajka ze współrządzącej partii ANO, uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. W parlamencie zorganizowano też zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci ofiar katastrofy.

15.29

Ludzie zapalają znicze przed kopalnią w Karwinie. 

Ludzie zapalają znicze

15.22

- To niewyobrażalna tragedia. Ręce do teraz mi się trzęsą. Znałem tych chłopaków. Ja z kolegą pracowaliśmy na innej zmianie. Mogę potwierdzić, że praca na kopalniach w Polsce w porównaniu do czeskich to sielanka. W takich warunkach jak tutaj w Polsce byśmy nie pracowali - powiedział w rozmowie z "Faktem" Sebastian Makaroski, jeden z górników, który przyjechał zapalić znicze przy bramie kopalni w Stonawie.

15.17

Większość z 12 polskich górników, którzy zginęli w czwartkowej katastrofie w kopalni w Karwinie, mieszkała w woj. śląskim. Trzej byli z województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zmarli z woj. śląskiego byli mieszkańcami Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa, Cieszyna, Mysłowic i powiatu będzińskiego.

15.05

"To wspólna tragedia dla narodu polskiego i czeskiego; przekazuję wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Czech Milosza Zemana.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku w kopalni w Karwinie, w której zginęli polscy i czescy górnicy. To wspólna tragedia dla narodu polskiego i czeskiego. Przekazuję wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia" - napisał prezydent Duda.

"Pragnę zapewnić, że w tych trudnych dla nas chwilach, myślami i modlitwą łączę się z rodzinami i bliskimi ofiar tej tragedii" - podkreślił.

14:53

Portal netTG.pl Fundacja Rodzin Górniczych uruchomiła zbiórkę datków na rodziny poszkodowane w wypadku w Czechach. Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto Fundacji w banku PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611 tytułem: "Rodziny wypadek Karwina" lub przez opcję "przekaż datek" na profilu Fundacji Rodzin Górniczych na Facebooku.

14.34

Symulacja wybuchu metanu przygotowana przez Główny Instytut Górnictwa

 14.25

Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami powtórzył, że postanowił zarządzić żałobę narodową. - Podjąłem decyzję po konsultacji z premierem, że niedziela zostanie ogłoszona dniem żałoby narodowej - powiedział prezydent.

14:12

W akcji na dole pracuje 65 ratowników czeskich i 13 polskich z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. – Robimy tamy przeciwwybuchowe. Transportujemy materiał, który jest do tego potrzebny. Stawiamy cztery tamy. Dostarczamy też azot, aby obniżyć poziom tlenu i ugasić ogień – powiedział TVP info szef zmiany ratowników Jaroslav Provazek.

– W tej chwili warunki na dole uniemożliwiają poszukiwania. Tam wciąż jest atmosfera, która grozi wybuchem. Nie możemy tam posłać ratowników. To zbyt ryzykowne. Mamy stuprocentową pewność, że poszkodowani nie żyją. 12 osób. Po nich idziemy. Po każdego z nich, ale oni już nie żyją. Pracujemy, by ratownicy byli bezpieczni i zrobimy wszystko, by górników wydostać - dodał. 

14.10

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher złożyła kondolencje rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie. "Wyrazy głębokiego współczucia dla rodzin górników, którzy zginęli w katastrofie górniczej w Karwinie. Niech Bóg ma ich w swojej opiece" - napisała w dzisiaj na Twitterze.

13.49

Arcybiskup Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, złożył kondolencje rodzinom polskich górników, którzy zginęli w kopalni w czeskiej Karwinie. 

- Kościół pamięta zawsze o tych, którzy pracując, dbając o swoją rodzinę, starali się też jak najwięcej dobra uczynić na tym świecie i przy tej okazji ponieśli śmierć. To jest z jednej strony jakaś część ludzkiego losu, ale z drugiej strony u chrześcijanina pamięć o tym, że to, co się otwiera po śmierci, jest dopiero początkiem prawdziwego szczęścia. To, co do tej pory trwało, jest tylko pozorem szczęścia - powiedział. - Chcę zapewnić rodziny o naszej pamięci modlitewnej i starać się wlać nadzieję w serca przygnębione tym, co się stało - dodał przewodniczący Episkopatu.

13.45

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w kopalni.  Rzeczniczka prokuratury Joanna Smorczewska powiedziałą, że "trwają czynności zmierzające do ustalenia rzeczywistej liczby Polaków zatrudnionych w kopalni i tożsamości ofiar".

13.32

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie.

13.30

Andrej Babisz podkreślił, że szpital, w którym przebywają ranni, należy do najlepszych szpitali w Czechach. - (Lekarze) zrobią oczywiście wszystko, maksimum ku temu, aby pomóc tym górnikom. Jeden z tych górników jest w całkiem dobrym stanie, niemniej musimy się modlić, żeby to się dobrze skończyło. Natomiast ten drugi jest w szoku - mówił premier Czech. 

13.27

Wizytując w piątek kopalnię w Karwinie, Andrej Babisz powiedział, że rodziny polskich ofiar katastrofy powinny dostać takie same odszkodowania jak rodzina ofiary czeskiej. Według niego, przejęta przez państwo spółka OKD, która eksploatuje kopalnię, ma zaproponować sposób materialnego zadośćuczynienia rodzinom górników. Gdyby wypłacenie odszkodowań przez OKD nie było możliwe, do sprawy wkroczy państwo - zapewnił szef czeskiego rządu. 

- Moim zdaniem byłoby sprawiedliwe, gdyby odszkodowania były takie same dla wszystkich, zarówno w przypadku górnika czeskiego, jak i górników polskich - zaznaczył. - Nie mam na razie żadnych konkretnych informacji, dlaczego doszło do tragedii, dlaczego nie zadziałały czujniki - powiedział dziennikarzom. 

13.24

13.18

Rzeczniczka Szpitala Klinicznego w Ostrawie Nad ‘a Chattova poinformowała PAP, że jeden z górników rannych w katastrofie w kopalni w Karwinie jest w stanie krytycznym. Ranny ma poparzone około 50 proc. powierzchni ciała. Znajduje się w klinice poparzeń i chirurgii plastycznej. Jak powiedziała Nad ‘a Chattova, zajmuje się nim zespół lekarzy najróżniejszych specjalności. Nie chciała spekulować na temat rokowań.

Drugi z poparzonych górników - jak przekazała - ma bardzo rozległe oparzenia, jednak jego stan jest stabilny. Zdaniem rzeczniczki określany jest sposób jego leczenia. Trzeci ranny górnik został przewieziony do szpitala w Karwinie. Przechodzi badania, które określą, czy będzie musiał być nadal hospitalizowany, czy też święta będzie mógł spędzić z rodziną w domu.

13.08

Kopalnia w Karwinie i inne kopalnie w tym rejonie są podobne do polskich. W latach 2008-09 kopalnie te inwestowały duże pieniądze w poprawę warunków pracy i doposażenie techniczne - powiedział w piątek prof. Nikodem Szlązak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prof. dr hab. inż. Nikodem Szlązak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie projektował w latach 2008-09 klimatyzację dla dwóch kopalń w rejonie katastrofy. Łącznie znajdują się tam cztery kopalnie. Profesor ocenił, że są one dość nowoczesne i nie różnią się od kopalni polskich. W latach 2008-09, kiedy była dobra koniunktura na węgiel, kopalnie te inwestowały duże kwoty w poprawę warunków pracy i doposażenie techniczne. 

13.05

ZUS uruchamia specjalną infolinię dla rodzin ofiar katastrofy w kopalni w czeskiej Karwinie - poinformował rzecznik instytucji Wojciech Andrusiewicz. Dyżurujący tam pracownicy Zakładu będą udzielać porad dotyczących m.in. uprawnień do przysługujących świadczeń - wyjaśniał. 

13.04

- W miejscu, w którym dochodzi do wybuchu metanu, temperatura wynosi 1200 stopni Celsjusza. Chodzi oczywiście o epicentrum. Poza tym temperatura na dole, poprzez falę uderzeniową, jest wyższa niż 100 stopni. W takich warunkach nie mógłby pracować żaden człowiek – powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska.

13.02

Wspólnym mianownikiem większości największych katastrof górniczych na świecie są zaniedbania przy pracach, lub niedziałające systemy bezpieczeństwa. Tak było np. w Rosji, w kopalni węgla „Uljanowskaja” w zagłębiu kuźnieckim na Syberii, gdzie w wypadku zginęło 110 osób.

12.57

Mieszkaniec Kujaw i Pomorza zginął w katastrofie w kopalni w Czechach. O śmierci swojego bliskiego rodzina 51-letniego mieszkańca gminy Lipno dowiedziała się wczesnym rankiem - mówił rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

12.55

Premier Czech Andrej Babisz przybył do szpitala w Ostrawie, aby odwiedzić górników rannych w wypadku w kopalni w Karwinie.

12.46

 - Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zarządzenia żałoby narodowej zostało wysłane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ponieważ wymaga ono kontrasygnaty premiera - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Błażej Spychalski zapewnił na piątkowym briefingu prasowym, że prezydent jest w stałym kontakcie z rządem i z odpowiednimi służbami. - Jesteśmy informowani na bieżąco. Prezydent jest w kontakcie z premierem, który był tam na miejscu; jest pełen kontakt, na bieżąco są przekazywane odpowiednie informacje do pana prezydenta - mówił na briefingu prasowym przed Pałacem Prezydenckim. 

Pytany, czy będą dodatkowe inicjatywy związane z upamiętnieniem ofiar katastrofy w Karwinie lub pomocą dla ich rodzin, zaznaczył, że te kwestie leżą w gestii rządu i premiera. 

12.41

Otamowanie rejonu pożaru w kopalni w Karwinie oznacza wielomiesięczną akcję ratowniczą; decyzja taka oznacza też, że wszyscy poszkodowani górnicy nie żyją - powiedział b. prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa. 

12.39

Prezydent Słowacji Andrej Kiska przesłał w piątek depeszę kondolencyjną do prezydentów Polski i Czech, Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. "Drogi Panie Prezydencie, z wielkim żalem usłyszałem wieści o wczorajszej tragedii górniczej w Czechach koło Karwiny, która pochłonęła życie wielu obywateli polskich i czeskich. Ta tragedia jest smutnym świadectwem tego, jak ciężka, wymagająca i niebezpieczna jest praca górników i że zasługuje ona na nasz szacunek i uznanie" - napisał.

Depesze kondolencyjną do prezydenta Dudy wysłał także prezydent Zeman. "Jest mi przykro, że tragiczny wybuch w kopalni CSM połączył nasze krajami. Proszę mi wierzyć, że naród czeski jest w tej dramatycznej chwili myślami z wami i że spoglądamy ku Polsce ze smutkiem i bólem - napisał czeski prezydent. - Pozwoli Pan, że w imieniu czeskiego społeczeństwa i w imieniu własnym wyrażę głębokie współczucie Panu, rodzinom ofiar i całemu narodowi polskiemu". 

12.31

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker złożył kondolencje po katastrofie w Karwinie. Jean-Claude Juncker napisał w specjalnym oświadczeniu, że z najgłębszym żalem przyjął wiadomość o katastrofie.

" Moje myśli są z rodzinami i bliskimi ofiar, a także z władzami i mieszkańcami Czech i Polski" - napisał przewodniczący KE. Oddał też hołd odwadze i poświęceniu górników i ratowników. "W tej strasznej chwili Czechy i Polska mogą liczyć na solidarność Komisji Europejskiej" - zakończył Jean-Claude Juncker. 

12.21

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że rodziny polskich górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie, otrzymają pomoc ze strony jego państwa.
Szef czeskiego rządu mówił, że sprawę wybuchu w kopalni zbada specjalna komisja. Do udziału w niej zaproszony został przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego.

Andrej Babisz powiedział, że premier Mateusz Morawiecki prosił, by strona czeska zrobiła wszystko, co możliwe, by dotrzeć do ofiar, które pozostały pod ziemią. Jak mówił czeski polityk teraz w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę warunki panujące pod ziemią, by nie narażać kolejnych osób na utratę życia. 

12.09

Przed kopalnią CSM w Karwinie, w której w czwartek wieczorem w wybuchu metanu zginęło 13 górników, zapalono znicze, a na maszcie wywieszono czarną flagę. Nieliczni górnicy, którzy tutaj przychodzą, niechętnie rozmawiają z dziennikarzami. 

Dominik Maniura, który pracował w kopalni CSM przez sześć lat, powiedział, że musiał tutaj przyjść i zapalić znicz. - Zrobiłem to z szacunku dla górniczej pracy. To byli moi koledzy - dodał mężczyzna. Według niego jest zbyt wcześnie, żeby określić, co się stało i jaki był przebieg katastrofy. 

12.06

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła w piątek śledztwo ws. katastrofy  – poinformowałab rzeczniczka prokuratury prok. Joanna Smorczewska. - Wszczęliśmy śledztwo w związku z tym, że wiele ofiar pochodzi z terenu woj. śląskiego – powiedziała prokurator. 

Zaznaczyła, że nie sposób na razie określić wszystkich niezbędnych czynności prokuratury w tej sprawie. - W pierwszym etapie będziemy ustalać, ilu Polaków było pod ziemią w chwili wybuchu, a także tożsamość ofiar. Na pewno będziemy ściśle współpracować ze wszystkimi organami czeskimi, które będą dysponować wiedzą w tej sprawie – dodała Joanna Smorczewska.

12.03

Podziemny pożar utrudnił prace ratownicze w kopalni CSM w Karwinie, gdzie wybuch metanu uśmiercił w czwartek 13 górników, w tym 12 obywateli polskich - poinformował w piątek dziennikarzy dyrektor wykonawczy eksploatującej tę kopalnię spółki OKD Boleslav Kowalczyk. Jak podał, OKD stara się odizolować strefę pożaru tamami, których budowa potrwa do niedzieli. 

Rzecznik OKD Ivo Czelechovsky powiedział dziennikarzom, że spośród 13 zabitych górników na powierzchni jest tylko ciało jednego, a pozostali są nadal pod ziemią. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie można wydobyć zwłoki, nastąpi to nie wcześniej niż po Nowym Roku. 

11.52

Karolina Baca-Pogorzelska ("Dziennik Gazeta Prawna") mówiła na antenie Polskiego Radia 24, że "nie należy spodziewać się, że przed świętami uda się wydobyć ciała górników".

11.42

Profesor Piotr Czaja z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie powiedział, że wybuch metanu w kopalni to najgorszy wypadek, jaki może się zdarzyć. Eksplozji towarzyszy potężna fala uderzeniowa i wysoka temperatura, która kompletnie dewastuje wyrobisko.

Profesor Piotr Czaja dodaje, że wybuchowi metanu towarzyszy często również wybuch pyłu węglowego i później pożar. Kopalnia w czeskim Karwinie należy do tak zwanych "wysokometanowych" kopalń, gdzie stężenie gazu, zwłaszcza na dużych głębokościach, jest bardzo duże

11.36

Stężenie metanu  musiało być co najmniej 4,5 raza wyższe od dozwolonego przepisami - powiedział w piątek agencji CTK rzecznik Czeskiego Urzędu Górniczego Bohuslav Machek. Nie chciał on spekulować na temat przyczyn katastrofy, co będzie przedmiotem dochodzenia Okręgowego Urzędu Górniczego w Ostrawie. 

- Jedna rzecz jest jasna, musiała tam być zwiększona koncentracja metanu i musiało dojść do jakiejś inicjacji. Ta inicjacja jest przedmiotem dochodzenia i nie da się na razie nic na ten temat powiedzieć - czy zaistniał tam jakiś wpływ naturalny, błąd ludzki, ewentualnie usterka techniczna, która także mogła spowodować wybuch - zaznaczył Bohuslav Machek.

11.30

Premier napisał na Twitterze, że sytuacja w Karwinie "jest nadal dramatyczna".

11.28

Tragedia w Karwinie jest pierwszą od dawna o takiej skali, ale co roku w czeskich kopalniach giną ludzie, również Polacy. Tych jednak w Czechach pracuje sporo, bo i warunki finansowe są niezłe.

11.27

11.19

Konferencję prasową po katastrofie przerwał ojciec jednego ze znajdujących się pod ziemią górników. Jak mówił, wciąż nie wie, czy jego syn żyje. Pytany o to, kiedy ruszy z powrotem akcja ratownicza, odparł, że to kwestia tygodni.

- Kiedy ta akcja ruszy? Za dwa tygodnie albo za trzy - mówił i zwracał uwagę na możliwą przyczynę katastrofy. - Zaklejanie folią czujników metanu w kopalniach jest nagminne - mówił ojciec górnika.

11.09

Izba poselska, niższa izba czeskiego parlamentu, uczciła w piątek minutą ciszy ofiary katastrofy. Jak podała czeska agencja prasowa CTK, hołd ofiarom tragedii posłowie oddali na rozpoczęciu posiedzenia Izby. Tymczasem przed wejściem do kopalni CSM, gdzie w czwartek wieczorem doszło do wybuchu metanu, dwóch byłych górników zapaliło 13 świec.

11.08

Premier Mateusz Morawiecki opuścił szpital w Ostrawie, gdzie odwiedził rannych górników z kopalni w Karwinie. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że premier wraca do kraju. 

Premier podał, że jedna z poszkodowanych osób, to polski górnik, który przebywa w szpitalu i ma bardzo rozległe poparzenia - jest w bardzo ciężkim stanie. 

11.06

W związku z tragedią w czeskiej kopalni w Karwinie, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, od godzin wczesno rannych jest w stałym kontakcie z liderem Czesko–Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ČMKOS) Josefem Stredulą - poinformowało OPZZ w komunikacie. Podano w nim także, że przewodniczący Stredula jest w kontakcie z czeskimi władzami, wyjaśniając sytuację na miejscu. Za pośrednictwem OPZZ, złożył również swoje kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom tragicznie zmarłych Polaków. 

"Bezpieczeństwo ciężko pracujących górników jest naszym priorytetem. Nie możemy pozwolić na to, żeby pracownicy musieli płacić swoim zdrowiem i życiem za pracę. Wspólnie będziemy dążyć do wyjaśnienia okoliczności tej tragedii. Jako europejski ruch związkowy uważamy, że konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy warunków pracy, tak aby nigdy więcej nie doszło do podobnych dramatów" - czytamy w komunikacie OPZZ. 

11.02

Piątkowe i sobotnie mecze piłkarskie 20. kolejki najwyższej klasy rozgrywkowej zostaną poprzedzone minutą ciszy.

11.00

Górnikom pracującym w czeskiej kopalni w Karwinie i ich rodzinom zapewniono pomoc psychologiczną oraz transport na miejsce tragedii – poinformował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przebywa w Karwinie. 

Wojewoda śląski jeszcze w czwartek zwołał sztab Centrum Zarządzania Kryzysowego, by zorganizować rodzinom górników niezbędną pomoc. - To osoby z terenu właściwie całego województwa śląskiego. Kluczowe było zapewnienie pomocy psychologicznej i wszystkie rodziny ją otrzymały. Jeśli ktoś jeszcze potrzebuje transportu do Karwiny, wystarczy zadzwonić do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego – powiedziała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

11:00

10.59

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył w piątek kondolencje rodzinom górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni w Karwinie, w Czechach. "Nasze myśli i serca są dziś z Wami" - napisał na Twitterze. 

10.48

Wybuchy metanu i pożary spowodowane zapaleniem się tego gazu, to - obok tąpnięć i wybuchów pyłu węglowego - najczęstsze naturalne przyczyny górniczych katastrof na świecie.

10.32

Były prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa powiedział w Polskim Radiu Katowice, że strona polska powinna zostać zaproszona do komisji wyjaśniającej przyczyny wybuchu metanu w kopalni Stonava w Czechach. Dodał, że wyjaśnianie okoliczności zdarzenia może potrać około pół roku. 

10.27

Konsul z Ostrawy, który od czwartku przebywa na miejscu wypadku w kopalni w Karwinie, jest w kontakcie ze szpitalem, w którym przebywa jeszcze dwóch obywateli RP - podało MSZ. Jest też w kontakcie z dyrekcją kopalni i polskim pracodawcą poszkodowanych. 

10.16

10.11

- Teraz, w tym momencie, trwa akcja, odpowiednie pomiary tego wszystkiego, co dzieje się pod ziemią. Według naszej wiedzy (...) pod ziemią jest pożar, bardzo wysoka temperatura, bardzo wysokie zagrożenie kolejnymi wybuchami. Trwa procedura wpuszczania azotu po to, żeby ugasić ten pożar. Ona może trwać wiele godzin - mówił w rozmowie z dziennikarzami polski premier. 

10.04

9.59

Mateusz Morawiecki: jeden z polskich górników jest w bardzo ciężkim stanie, udam się do szpitala. - Oczywiście roztoczymy opiekę nad rodzinami ofiar - zapowiedział.

9.53

Mateusz Morawiecki rozmawiał z dyrekcją kopalni, ratownikami i górnikami. Z 13 ofiar śmiertelnych wypadku 12 to Polacy.

9.47

Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że "Czesi przyciągają zarobkami polskich górników". - W polskim górnictwie pracuje około 82 tys. osób, z czego około połowa pod ziemią. Jest bardzo duży potencjał, żeby częśc tych pracowników chciała gdzieś indziej zarabiać pieniądze, szczególnie, że warunki w polskich kopalniach - finansowe, jak i techniczne - są coraz trudniejsze, bo ten sektor przeżywa zapaść - mówił.

9.45

9.37

Były minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreślił, że polscy górnicy są bardzo cenieni. - Od wielu lat pracują w Czechach. Nasi sąsiedzi mają problemy z kadrą pracowniczą. Większość kopalń w Czechach, podobnie jak w Polsce, to są obiekty z zagrożeniem metanowym – powiedział na antenie Polskiego Radia 24.

9.24

W szpitalu znajduje się trzech poszkodowanych górników. Jeden został przywieziony w stanie krytycznym. Rzeczniczka ostrawskiego Naďa Chattová dziś rano poinformowała, że dwóch górników leży na oddziale poparzeń. - Górnik, którego przetransportowano śmigłowcem jest w stanie krytycznym. Ma poparzenia na całym ciele. Stan drugiego udało nam się ustabilizować - wyjaśniła rzeczniczka w rozmowie z czeskim portalem novinky.cz.

9.20

9.07

- To straszna katastrofa. Nie wiem co powiedzieć. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina - powiedział czeskiej telewizji regionalnej Polar polski górnik, który pracował razem ze zmarłymi. - Pracuje tam każdego dnia. Dzisiaj wyjątkowo zostałem wysłany do innego miejsca. Chcę mi się płakać - dodał.

9.03

8.59

Były ratownik górniczy Jerzy Markowski wyjaśnił, że decyzja władz czeskiej kopani w Karwinie o zawieszeniu akcji ratowniczej jest zrozumiała. Ekspert na antenie TVP Info powiedział, że aby ratownicy mogli wznowić swoje działania stężenie metanu w kopalni musi się obniżyć. 

8.55

8.46

Akcja ratunkowa - ze względu na trudne warunki panujące pod ziemią- została zawieszona.

8.44

8.39

Po godz. 8 premier Mateusz Morawiecki przybył do Czech; wkrótce powinien pojawić się na terenie kopalni w Karwinie. - Premier Morawiecki jest już na terenie Republiki Czech, w ciągu kilkunastu minut powinien pojawić się na terenie kopalni w Karwinie - poinformowało źródło w KPRM. 

8.35

8.31

8.18

- Chciałbym w imieniu rządu, myślę że w imieniu wszystkich Polaków, złożyć najszczersze wyrazy współczucia rodzinom górników, którzy tam zginęli- powiedział wicepremier Jarosław Gowin w piątek rano w Polsat News.

Poinformował, że premier Mateusz Morawiecki o wypadku w kopalni dowiedział się podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, gdzie wraz z premier Theresą May przewodniczyli polsko-brytyjskim konsultacjom międzyrządowym. - Jeszcze na miejscu w Wielkiej Brytanii pan premier podjął decyzję, że po powrocie dotrze na miejsce tej tragicznej katastrofy - powiedział.

8.15

Media czeskie podają, że trzy poszkodowane osoby są w szpitalu, w tym jedna w stanie krytycznym

8.11

8.09

8.05

Kopalnia jest zamknięta. Jak poinformowano ze względu na wysokie stężenie metanu przerwano akcję ratowniczą. W Karwinie otworzone zostało centrum kryzysowe, w którym psycholodzy udzielają wsparcia rodzinom ofiar. 

8.02

7.56

To nie pierwsza taka tragedia w tej kopalni. W 2015 roku zginęło tam dwóch górników, trzech zostało rannych.

7.50

Przedstawiciele kopalni w Karwinie: w wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników: 11 Polaków i dwóch Czechów.

7.45

7.41

Andrzej Ochodek w Polskim Radiu 24 powiedział, że "o 8 ma być oficjalny komunikat", który "potwierdzi albo nie" doniesienia o liczbie ofiar. Jak jednak dodał, "z rozmów z załogą wynika", że ofiar jest 13.

7.36

Przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych Paweł Wyciślok powiedział w TVP Info, że po wybuchu metanu kluczowe jest to, gdzie znajdowali się pracujący pod ziemią ludzie. 

7.35

Przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce Łukasz Jarawka powiedział, że akcja ratownicza w kopalni w czeskiej Karwinie jest trudna, bo występuje tam duże stężenie metanu. Według informacji reportera Radia Katowice liczba ofiar wybuchu wzrosła do 13. Wśród nich są Polacy. Na miejsce udaje się premier Mateusz Morawiecki. 

Łukasz Jarawka powiedział TVP Info, że biorąc pod uwagę podobne przypadki, są małe szanse na powodzenie akcji ratowniczej.

7.15

Andrzej Ochodek z Radia Katowice w rozmowie ze stacją Polskie Radio 24 powiedział, że "11 polskich górników zginęło". Zaznaczył, że informując o 13 ofiarach kierownictwo kopalni "zastrzega, że to nie ostateczny komunikat".

- Ten wybuch metanu, według polskich górników z którymi rozmawiałem, był potężny i w zasadzie nie mieli szans - mówił dziennikarz. 

7:01

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił w rozmowie z IAR, że przygotowywany jest transport dla bliskich ofiar, które ucierpiały w wyniku wypadku w czeskiej kopalni.

W kopalni w Karwinie trwa akcja ratunkowa. Do 40 czeskich ratowników przyłączyły się dwa zastępy ich polskich kolegów, którzy w nocy dotarli na miejsce i niezwłocznie przystapili do pracy.

6:53

Andrej Babisz również wybierze się na miejsce tragedii.

6:48

6.31

6.23

Kondolencje złożyła również czeska minister pracy.

6.15

Premier Czech Andrej Babisz napisał, że wypadek jest wielką tragedią. We wpisie na Twitterze złożył kondolencje bliskim ofiar. - Jestem w kontakcie z pracującymi na miejscu ratownikami. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej pomocy, swoją pomoc zaoferował też polski premier. W tej chwili pozostaje nam wiara i modlitwa - napisał.

6.10

6.00

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska zapewniła, że polskie służby konsularne niosą pomoc poszkodowanym w wypadku w kopalni w Karwinie górnikom i ich rodzinom. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o katastrofie górniczej w Karwinie: to wielka tragedia dla Polaków i Czechów

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 08:00
"Wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów" - napisał w piątek rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w czeskiej kopalni. Ekspert: temperatura przekraczała 200 stopni Celsjusza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:50
– Wybuch, gigantyczna temperatura, brak tlenu, a także pojawienie się duszących i trujących gazów. W Karwinie wydarzyły się wszystkie najgorsze rzeczy, do jakich mogło dojść w kopalni węgla – oceniła Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl. W czwartek w czeskiej kopalni zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków.
rozwiń zwiń