more_horiz
Wiadomości

Deklaracja Theresy May przełomem ws. Polaków na Wyspach? Ekspert: bardzo pozytywna sprawa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:16
 - Trzeba też pamiętać o tym, że one zostały wypowiedziane w kontekście konsultacji między rządowych polsko-brytyjskich. To jest też pewna forma języka dyplomacji - mówił o słowach Theresy May w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). 
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Theresa May i Mateusz Morawiecki mają między innymi rozmawiać o podpisanym rok temu polsko-brytyjskim porozumieniu w sprawie obronności i bezpieczeństwa, a dokładniej - w jaki sposób pomoże ono przeciwdziałać zagrożeniom dla stabilności Europy, między innymi ze strony Rosji. Ważnym tematem rozmowy ma być również Brexit. 

"Blisko milion Polaków żyje w Wielkiej Brytanii, co sprawia, że są największą diasporą w tym kraju. Cenię wkład polskiej społeczności w naszą gospodarkę i społeczeństwo oraz jestem zdeterminowana, aby zapewnić, że Wielka Brytania pozostanie gościnna dla Polaków, którzy chcą tu żyć, pracować i studiować" - powiedziała premier Wielkiej Brytanii Theresa May w przeddzień spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Dr Przemysław Biskupna na nasze pytanie czy można odczytywać te słowa jako coś, co uspokoi Polaków na Wyspach niepewnych swojego losu, odpowiedział: "Na poziomie deklaracji tak. Jak to będzie realnie to zobaczymy, jak się wyjaśni czy Brytyjczycy ratyfikują porozumienie, które podpisali z Unią". 

Spytaliśmy także, czy jest to swego rodzaju gwarant dla Polaków. - Gwarant nie. Myślę, że te słowa wprowadzają zapowiedź chęci niewprowadzania gwałtownych zmian w statusie Polaków mieszkających na Wyspach. Natomiast to nie jest żadna gwarancja prawna - zaznaczył ekspert. 

Biskup przypomniał również, że zapowiedź May pada w kontekście spotkania z premierem Polski. - Trzeba też pamiętać o tym, że one zostały wypowiedziane w kontekście konsultacji między rządowych polsko-brytyjskich. To jest też pewna forma języka dyplomacji - podkreślił. 

- Jest to bardzo pozytywna sprawa, ale nie należy przeceniać jej znaczenia - dodał.

dcz/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burza wokół porozumienia ws. Brexitu. Będzie wotum nieufności wobec May?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 19:23
- To by było w zasadzie pozostanie w dużej mierze przez Wielką Brytanię w wymiarze gospodarczym w Unii Europejskiej, ale bez prawa głosu i ciągle z obowiązkiem świadczeń finansowych na rzecz Unii Europejskiej - mówił na antenie radiowej Jedynki o porozumieniu ws. Brexitu dr Przemysław Biskup (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń