X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na Marsie odkryto jezioro. Prawdopodobnie jest w nim woda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:06
Jezioro znajduje się pod półtorakilometrową pokrywą lodu. Naukowcy twierdzą, że można w nim znaleźć wodę w stanie ciekłym.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: tj.blackwell via Foter.com / CC BY-NC

Znaleziska dokonał MARSIS, przyrząd badający planetę nawet kilka kilometrów pod powierzchnią. W okresie od maja 2012 do grudnia 2015 badał on Planum Australe, równinę na południu Marsa. Znajduje się tam czapa lodowa na południowym biegunie planety. To właśnie pod nią jest znalezione jezioro, które przypomina podobne zbiorniki na Ziemi, na przykład pod powierzchnią Grenlandii.

O odkryciu donieśli naukowcy z Włoskiej Agencji Kosmicznej w publikacji w magazynie Science. Według nich dane które dostarczył MARSIS dowodzą o "stabilnym obiekcie z ciekłą wodą". Jezioro rozciąga się na 20 kilometrów. Badacze szacują jego głębokość na minimum jeden metr.

Dotychczas były pewne ślady obecności wody na Marsie, ale nigdy nie znaleziono stałego jej zbiornika.

msze/BBC/CNN


Czytaj także

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:20
- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
rozwiń zwiń