Ile osób uciekło przed wojną na Ukrainie do Polski? Znamy nowe dane Straży Granicznej

2022-04-17, 09:42

Ile osób uciekło przed wojną na Ukrainie do Polski? Znamy nowe dane Straży Granicznej
Ponad 5 milionów osób opuściło Ukrainę od początku wojny. Foto: Twitter.com/Straz_Graniczna

Wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało ponad 19 tys. osób - informuje Straż Graniczna. W porównaniu z poprzednim dniem liczba uchodźców była niższa o 21 proc. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 miliony 800 tys. osób uciekających przed wojną.

Dziś do godziny 7 rano strażnicy graniczni odprawili na przejściach z Ukrainą ponad cztery tysiące osób. Liczba przyjezdnych była o 22 procent niższa niż wczoraj. Straż Graniczna podała także, że z Polski na Ukrainę wyjechało wczoraj 22 tysiące osób.

Blisko 3 mln uchodźców już w Polsce

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,8 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W sobotę funkcjonariusze odprawili 19,2 tys. podróżnych, a w niedzielę do godziny 7 rano - 4,2 tys. W sobotę z Polski do Ukrainy wyjechało 22 tys. osób. 

Jak dodano, w sobotę z Polski do Ukrainy wyjechało 22 tys. osób. Niedziela jest 53. dniem agresji Rosji na Ukrainę.

Sytuacja przy granicy

Ponadto wczoraj (16.04) 42 osoby próbowały nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski - informuje Straż Graniczna. Byli to między innymi obywatele Nigerii, Somalii i Turcji. Największą grupę migrantów - 14 osób - strażnicy zatrzymali w okolicach Białowieży. Pozostałe próby miały miejsce na w pobliżu Szudziałowa i Czeremchy.

W tym miesiącu Straż Graniczna odnotowała 582 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Rozporządzenie MSWiA

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, ponieważ wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej