Wojsko Polskie się zbroi. Dotarły pierwsze zestawy do transportu czołgów Abrams

2022-04-12, 16:54

Wojsko Polskie się zbroi. Dotarły pierwsze zestawy do transportu czołgów Abrams
Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton - poinformowało MON.

"Na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły pierwsze zestawy do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton, w skład których wchodzą opancerzone ciągniki JELCZ. Zestawy będą służyły m. in. do transportu czołgów M1A2 ABRAMS i Leopard" - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony narodowej na twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na zakup od USA 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji za ok. 4,75 mld dolarów; zapowiedział, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych. Dostawy przewidziano na lata 2025-26.

W Polsce w czołgi Abrams ma zostać uzbrojona 18. Dywizja Zmechanizowana, której brygady mają obecnie czołgi Leopard i T-72. Polska - poza amerykańskimi wojskami lądowymi w Europie - będzie jedynym użytkownikiem tego czołgu na Starym Kontynencie.

Duże plany modernizacji polskiej armii

Kwestie wzmocnienia militarnego poruszył w trakcie spotkania z prezydentem Niemiec, prezydent Andrzej Duda. 

- Mówiłem panu prezydentowi, że planujemy duże zakupy dla polskiej armii, szeroko pojętą modernizację polskiej armii, że będziemy te zakupy czynili w najbliższych latach, że zwiększymy liczebność naszej armii i że specjalną ustawę w tej sprawie nie tak dawno przyjęliśmy w Polsce - wyliczał Duda. Dodał, że mówił również, że "liczymy bardzo na wsparcie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby obecność NATO na wschodniej flance była mocniejsza". "Aby zmienić charakter tej obecności (...) i w związku z tym zwiększyć także liczbę żołnierzy i potencjał, także infrastrukturalny sił NATO w naszej części Europy" - podkreślił.

Czytaj także:

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej