"Z przykrością przyjąłem informację o śmierci". Politycy żegnają Ludwika Dorna

2022-04-07, 15:39

"Z przykrością przyjąłem informację o śmierci". Politycy żegnają Ludwika Dorna
Premier: z przykrością przyjąłem informację o śmierci Ludwika Dorna; niech spoczywa w pokoju. Foto: PAP/Arek Markowicz

- Z przykrością przyjąłem informację o śmierci Ludwika Dorna - marszałka Sejmu, wicepremiera, ministra; człowieka zasłużonego Rzeczypospolitej. Niech spoczywa w pokoju - napisał premier Mateusz Morawiecki. Swój żal wyraził również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Odszedł człowiek, który miał bardzo dobry życiorys - powiedział.   

W czwartek, w wieku 67 lat zmarł były marszałek Sejmu, wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn.

"Z przykrością przyjąłem informację o śmierci Pana Ludwika Dorna - marszałka Sejmu, wicepremiera, ministra. Człowieka zasłużonego Rzeczypospolitej. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Swój żal wyraził również wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Odszedł człowiek, który miał bardzo dobry życiorys. Działał w latach 70-tych. Działał w kolejnych dziesięcioleciach i to była działalność, w której uczynił dużo dobrego dla naszego kraju - powiedział na antenie Radia Plus.

"Odszedł przedwcześnie"

Podkreślił, że Ludwik Dorn było człowiekiem wybitnie zdolnym. - Odszedł przedwcześnie - zaznaczył wicepremier. Przyznał, że jego drogi z Ludwikiem Dornem w pewnym momencie się rozeszły. - To nie jest moment, żeby o tym mówić - dodał. - Jestem pełen żalu - wyznał Jarosław Kaczyński.

- Korzystam z okazji, żeby złożyć rodzinie kondolencje, wyrazy współczucia - powiedział prezes PiS.  

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 w Warszawie. W PRL-u działał jako opozycjonista - współpracował m.in. z KOR.

"Pokazał, że można dla Polski dużo zrobić"

Ludwika Dorna wspominał w Polskim Radiu 24 Jan Parys. - Dla mnie jego życiorys jest przykładem pięknej historii rodziny, tego że nawet mając korzenie rodzinne związane z ruchem komunistycznym, można przejść do opozycji wobec komunizmu, a później do zaangażowania w budowę demokratycznego kraju. Jego życiorys jest świetnym przykładem na to, że nie trzeba pozostawać niewolnikiem złych idei, można się wyrwać ze środowiska, w którym było się wychowanym, jeżeli ma się taką wolę. Ludwik Dorn taką wolę miał i pokazał, że można dla Polski dużo zrobić i on dużo zrobił dla kraju - powiedział w rozmowie z Rafałem Dudkiewiczem były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Posłuchaj

Jan Parys wspomina Ludwika Dorna (Polskie Radio 24) 10:59
+
Dodaj do playlisty

Funkcja wicepremiera


Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001-2007. W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W październiku 2008 r. został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości i z klubu parlamentarnego PiS.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie wystartował z listy PiS i zdobył mandat. Sprawował go jako poseł niezrzeszony, później przeszedł do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Opuścił go w 2012 roku.


W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej. Nie udało mu się zdobyć mandatu.

es

Polecane

Wróć do strony głównej