Alfred Zelt porównał rzecznik SG do strażniczki Ravensbrück. Rodziny b. więźniarek obozu: haniebne słowa

2021-11-20, 12:54

Alfred Zelt porównał rzecznik SG do strażniczki Ravensbrück. Rodziny b. więźniarek obozu: haniebne słowa
Alfred Zelt porównał rzecznik SG ppor. Annę Michalską do funkcjonariuszki obozu Ravensbrück. Foto: PAP/Albert Zawada

Alfred Zelt, brat znanego aktora Piotra Zelta, zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym porównał rzecznik SG ppor. Annę Michalską do funkcjonariuszki Ravensbrück. Rodziny byłych więźniarek obozu koncentracyjnego protestują wobec słów Zelta. - Z ogromnym oburzeniem przeczytaliśmy te obraźliwe, haniebne słowa - napisano.

Na swoim koncie na Twitterze Alfred Zelt miał określić wygląd i opinie rzecznik Straży Granicznej ppor. Anny Michalskiej jako "odpychające". "Pasowałaby na funkcjonariuszkę Ravensbrück" - napisał brat znanego aktora. Wcześniej podobny, obraźliwy wpis zamieścił w mediach społecznościowych Piotr Zelt. W komentarzu nazwał rzecznik SG "twarzą bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS".

W obronie ppor. Anny Michalskiej wystąpiły rodziny byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego, oburzone wpisem Zelta. 

"Haniebne słowa"

"Z ogromnym oburzeniem przeczytaliśmy obraźliwe, haniebne słowa skierowane pod adresem pani ppor. Anny Michalskiej, rzecznik Straży Granicznej, jakie pojawiły się w komentarzu/wpisie na Twitterze Alfreda Zelta: »Nadzwyczaj odpychająca kobieta. Tak jak wygląda, takie prezentuje opinie. Pasowałaby na funkcjonariuszkę Ravensbrück«. Jako przedstawiciele Stowarzyszenia »Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück«, rodzin byłych Więźniarek, apelujemy, aby uszanować pamięć o byłych Więźniarkach, które przeszły gehennę obozu, były maltretowane psychicznie i fizycznie przez funkcjonariuszki obozu zwane »bestiami«, niektóre »pięknymi bestiami«" - napisało stowarzyszenie.

"Przez ten obóz przeszło 130 tys. kobiet z ponad 27 narodowości, największą grupę stanowiły Polki - około 40 tys. Wszystkie - a wśród nich były nasze matki, babcie - doznały okrutnego traktowania, były poniżane przez nadzorczynie, bite, szczute psami, zabijane. Zbrodnie nadzorczyń są opisane w wielu opracowaniach. Najokrutniejsze zostały na mocy wyroków sądów powojennych skazane na karę śmierci i wyroki zostały wykonane, na przykład Dorothea Binz, Irma Grese" - przypomniano.

Rodziny więźniarek bronią rzecznik SG

Oceniono, że "taki wpis jest hańbą dla osoby, która takiego porównania użyła w komentarzu zamieszczonym w sieci". (...) Jedyną karą, na jaką powinno się Alfreda Zelta skazać, nie mocą sądu, ale naszego apelu, jest wysłanie do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück, aby w archiwach Muzeum przeczytał akta dotyczące nadzorczyń, zeznania świadków, o wyrokach wydanych na nadzorczynie. Niech się zmierzy z bestialstwem nadzorczyń i dramatem więźniarek" - zaapelowało stowarzyszenie.

Czytaj także:

"Dziękujemy Straży Granicznej za obronę naszych granic. Pani Rzeczniczce SG ppor. Annie Michalskiej dziękujemy za relacje, za wytrwałość, mimo takiej nieuzasadnionej napaści kierowanej na jej osobę przez niektórych obywateli Polski" - podkreślono.

Zobacz także: gen. Roman Polko w "Sygnałach dnia"

tvp.info/kp

Polecane

Wróć do strony głównej