Chcesz zostać żołnierzem? Sprawdź, jak wygląda rekrutacja do Wojska Polskiego

2022-05-23, 09:57

Chcesz zostać żołnierzem? Sprawdź, jak wygląda rekrutacja do Wojska Polskiego
Jak zostać zołnierzem?. Foto: CWCR

- Mamy w ofercie Wojska Obrony Terytorialnej, aktywną rezerwę, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy służbę zawodową - wylicza ppłk Waldemar Krzyżanowski z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Którą z formacji wybrać? Jak zaciągnąć się do armii? O tym mówimy w szóstym odcinku cyklu pt. "Przygotowani".

Ustawa o obronie ojczyzny przyspiesza proces rekrutacji do Wojska Polskiego. - Kandydat będzie mógł się zaciągnąć do armii maksymalnie w ciągu dwóch dni - zapewnia płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Pułkownik dodaje, że przyszły żołnierz musi spełnić podstawowe kryteria. - Musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, zdolność psychiczną i fizyczną do pełnienia służby wojskowej - zaznacza. Kandydat musi być niekarany oraz nie może wykonywać zawodu, który reklamuje go od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Proces rekrutacji

Pierwszy etap rekrutacji można przejść nie wychodząc z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie www.zostanzolnierzem.pl. Po przesłaniu wniosku z kandydatem skontaktuje się rekruter. - Zaproponuje różne formy służby, czy to wstąpienie do WOT, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy zawodową - zaznacza ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. programu "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

Przyszły żołnierz zostanie też zaproszony do Wojskowego Centrum Rekrutacji, gdzie przejdzie zasadniczy etap rekrutacji i otrzyma powołanie na szkolenie podstawowe. Na spotkanie należy się udać z dokumentami. Należy przynieść: kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie, certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów czy uzyskania specjalizacji zawodowych. 

Jakie formacje wojskowe są do wyboru? Jakie korzyści płyną ze wstąpienia do armii? Czy wojsko można połączyć z życiem w cywilu? O tym w szóstym odcinku "Przygotowanych". Zapraszamy do obejrzenia videocastu lub posłuchania podcastu.

Paweł Kurek

***

Wojna na Ukrainie wywołuje w Polakach poczucie zagrożenia. "Przygotowani" to cykl poświęcony szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli nam między innymi, co powinno się znaleźć w plecaku ucieczkowym, pokazali, jak opatrywać rany czy nauczyć się strzelać. Tłumaczyli też, gdzie najlepiej się schronić, gdy wyją syreny przeciwlotnicze. To odcinkowe kompendium wiedzy, które może być przydatne w sytuacjach kryzysowych.

Polecane

Wróć do strony głównej