Prezydent Andrzej Duda: połączenie gazowe ze Słowacją już niedługo. Przyjaźń sąsiedzka procentuje

2022-05-11, 14:55

Prezydent Andrzej Duda: połączenie gazowe ze Słowacją już niedługo. Przyjaźń sąsiedzka procentuje
Prezydent Andrzej Duda: relacje polsko-słowackie są bardzo dobre, nasze kraje mogą na siebie liczyć.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Bratysławie, że polsko-słowacka przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach, jak np. bezpieczeństwo. - Cieszę się, że już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu będzie możliwe wzajemne zasilanie gazem - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda składa w środę oficjalną wizytę na Słowacji, spotkał się m.in. z prezydent Zuzaną Czaputową. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że współpraca między Polską i Słowacją układa się bardzo dobrze.

- Cieszę się, że możemy nawzajem na siebie liczyć, bo ten trudny czas, w jakim się w tej chwili znaleźliśmy, znalazły się nasze kraje, nasze narody, pokazuje właśnie, że możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi. Współdziałamy ze sobą, współpracujemy, jesteśmy razem członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, współpracujemy ze sobą w wielu formatach takich jak format Trójmorza - mówił prezydent Duda.

Podkreślił, że ta przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo. - Już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu będzie możliwe wzajemne zasilanie gazem: zarówno Polska będzie mogła przesyłać gaz na Słowację, jak i Słowacja będzie mogła w razie potrzeby przesyłać gaz do Polski - powiedział Andrzej Duda.

Posłuchaj

Prezydent: relacje polsko-słowackie są bardzo dobre i w trudnym czasie wojny nasze kraje mogą na siebie liczyć (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Musimy uniezależnić się od Rosji

Dzisiaj naszym obowiązkiem, wszystkich tych, którzy chcą rzeczywiście wywrzeć wpływ na Rosję, jest szukanie wszelkich możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw - zaznaczył prezydent. Po spotkaniu z prezydent Zuzaną Czaputową przekazał, że jednym z tematów rozmów była kwestia surowców energetycznych - ropy naftowej oraz gazu. 

- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji, a zarazem, w jaki sposób móc skutecznie prowadzić politykę sankcji wobec niej poprzez niekupowanie gazu i ropy naftowej - podkreślił. Ocenił, że na drodze ku temu jest wiele problemów, które trzeba pokonać, ale "obowiązkiem wszystkich tych, którzy chcą rzeczywiście wywrzeć wpływ na Rosję, jest szukanie wszelkich możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw, możliwości pozyskiwania gazu i ropy naftowej z innych kierunków". 

- My, jako Polska, robimy to już od lat i jestem przekonany, że w tym roku uda nam się całkowicie uniezależnić, jeśli chodzi o rosyjski gaz - powiedział prezydent Duda, dodając, że są też takie zapowiedzi w odniesieniu do ropy naftowej. Zaznaczył, że Rosja używa swoich surowców energetycznych jako swoistej broni. "Gazprom nie jest normalną firmą, jest po prostu wykonawcą rosyjskiej polityki imperialnej" - ocenił.

Budowa połączenia gazowego na ukończeniu 

W kwietniu premier Słowacji podkreślał z kolei, że w kwestii gazu Polska jest dla Słowacji kluczowym partnerem i w tej chwili kończy się budowa połączenia gazowego między Polską i Słowacją. - W tym roku powinno być to połączenie już uruchomione, oczekujemy, że już w lipcu 2022 r. dojdzie do uruchomienia testowego - powiedział Eduard Heger. Przyznał też, że Słowacja potrzebuje silnego partnerstwa, aby zagwarantować swoim obywatelom stałe dostawy gazu. Dziękował również Polsce za współpracę.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej