Ustawa o obronie ojczyzny wchodzi w życie. Wojska Obrony Terytorialnej z nowymi zadaniami

2022-04-23, 00:07

Ustawa o obronie ojczyzny wchodzi w życie. Wojska Obrony Terytorialnej z nowymi zadaniami
Wchodzi w życie część przepisów ustawy o obronie ojczyzny. Foto: TT/@terytorialsi

W sobotę wchodzi w życie część zapisów ustawy o obronie ojczyzny. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wnosi ustawa, jest powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego.

Z dniem wejścia w życie ustawy dowódca WOT zostaje szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódcy poszczególnych brygad OT natomiast zastąpią dotychczasowych szefów wojewódzkich Sztabów Wojskowych (WSzW) i staną się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może cywilnym służbom udzielać wojsko.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Inne ważne rozwiązania, jakie zawiera ustawa o obronie ojczyzny, to wprowadzenie nowych form służby. Dla ochotników przewidziano dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, która będzie pełniona przez rok. Pierwszy okres to 28-dniowe szkolenie zakończone przysięgą i wydaniem książeczki wojskowej. Po tym etapie przez 11 miesięcy będzie prowadzone szkolenie specjalistyczne. Osoby odbywające dobrowolną zasadniczą służbę wojskową dostaną uposażenie w wysokości najniższego żołdu wypłacanego żołnierzom zawodowym. Rozszerzony zostanie również program szkoleń wojskowych w ramach Legii Akademickiej.

Ustawa przewiduje także tak zwaną rezerwę aktywną. Będzie oparta o szkolenia, jakie obowiązują obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe będzie bazowało na 16-dniowym szkoleniu wojskowym, które będzie potem powtarzane raz na kwartał, a następnie raz w roku.

Posłuchaj

Wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

3 proc. PKB na obronność

Ustawa o obronie ojczyzny opisuje szczegółowo źródła finansowania sił zbrojnych, które mają docelowo liczyć 250 tysięcy żołnierzy, z czego 50 tysięcy będą stanowić żołnierze WOT. 

Od nowego roku zostaną zwiększone nakłady na obronność do 3 procent PKB. Powstanie również Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Rząd co cztery lata będzie nakreślał szczegółowe kierunki rozwoju polskiej armii, a plany modernizacyjne będą powstawały na 15 lat.

Czytaj także:

Zobacz również: Paweł Soloch w "Sygnałach dnia"

kp

Polecane

Wróć do strony głównej