Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Premier podjął decyzję

2022-04-02, 10:31

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Premier podjął decyzję
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Także na nich można przekazać 1 procenta z naszego podatku PIT.Foto: TT/@Straz_Graniczna

- Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jednym z zadań pełnomocnika będzie koordynacja między poszczególnymi resortami.

Jak podkreślił Piotr Müller, od momentu napaści Rosji na Ukrainę działania rządu opierały się przede wszystkim na pracy urzędów wojewódzkich oraz służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Płynna kontynuacja działań

- Decyzja o powołaniu na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera pozwoli w płynny sposób kontynuować dotychczasowe działania oraz podejmować kolejne inicjatywy - przekazał.

Rzecznik poinformował, że jednym z zasadniczych zadań nowego pełnomocnika będzie koordynacja i realizacja działań na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy pomiędzy poszczególnymi resortami. - Istotna część nowych i przyszłych zadań administracji rządowej oraz samorządowej wynika bezpośrednio z przybycia uchodźców. Zadaniem pełnomocnika będzie także współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi - dodał.

Konferencja Szefernakera i Müllera

W sobotę (02.04) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja rzecznika rządu i nowego pełnomocnika poświęcona sprawom bieżącym.

Paweł Szefernaker w listopadzie 2015 r. został powołany na Sekretarza Stanu w KPRM, a w styczniu 2018 r. na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełni też funkcję Pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Sprawuje nadzór nad wojewodami, a także odpowiada za współpracę z samorządem terytorialnym. Koordynuje działania Departamentu Administracji Publicznej oraz Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Ponadto nadzoruje Departament Spraw Obywatelskich oraz Centrum Personalizacji Dokumentów.

Czytaj również:

Ile osób uciekło przed wojną do Polski?

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechało 2 miliony 437 tysięcy osób. Wczoraj na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze odprawili 21 tysięcy 100 podróżnych, czyli o ponad 8 procent mniej niż dzień wcześniej.

Dziś do godziny 7.00 z Ukrainy do Polski przyjechało 4 tysiące 300 osób. Jest to o 24 procent więcej niż poprzedniej doby. Straż Graniczna informuje, że od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało 421 tysięcy osób.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej