Były ambasador USA w Warszawie: Polska to największa na świecie humanitarna organizacja

2022-03-22, 17:22

Były ambasador USA w Warszawie: Polska to największa na świecie humanitarna organizacja
Otwarcie nowego Punktu Recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy w Poznaniu.Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried jest pod wrażeniem gigantycznej pomocy, jakiej Polska udziela zaatakowanej przez Rosję Ukrainie i uchodźcom z tego kraju. "Polska to największa na świecie humanitarna organizacja pozarządowa" - napisał na Twitterze.

"W Warszawie wszędzie widać oznaki wsparcia dla Ukraińców. Flagi. Punkty zbiórki żywności i odzieży. Polacy przyjmują Ukraińców. To wszystko się po prostu dzieje. Jak to ujął mój polski przyjaciel »Polska to największa na świecie humanitarna organizacja pozarządowa«" - napisał we wtorek na Twitterze Daniel Fried, który w latach 1997-2000 był ambasadorem USA w Warszawie.

Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło 3 miliony 528 tysięcy 346 osób. Poinformowała o tym agencja ONZ do spraw uchodźców.

Najwięcej osób uciekających przed wojną przyjechało do Polski. Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, do naszego kraju przybyło 2 miliony 141 tysięcy uchodźców.

Polska pomoc dla Ukrainy

- Pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną i pomoc walczącym na Ukrainie to dwa podstawowe kierunki polskich działań - powiedział we wtorek podczas rozmowy z Polskim Radiem 24 prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Prezes RARS wskazał, że pierwszym kierunkiem udzielanej przez Polskę pomocy jest ta skierowana do osób, które uciekają przed wojną i znajdują schronienie w Polsce.

Wyjaśnił, że w tym przypadku pomagają zarówno podmioty rządowe, samorządowe, jak i osoby prywatne, fundacje czy organizacje pracodawców. Wskazał, że jest to m.in. prowadzenie punktów recepcyjnych, punktów mieszkalnych, a także zapewnienie opieki zdrowotnej i żywności.

Czytaj także:

Zwrócił także uwagę na działanie pociągu medycznego, który kilka razy w tygodniu może przyjmować osoby uciekające przed rosyjskimi nalotami. Wytłumaczył, że pociąg zajmuje się przede wszystkim ewakuacją placówek medycznych, które są bombardowane. Do Polski zabierane są m.in. dzieci z chorobami przewlekłymi i matki z dziećmi onkologicznymi.

- Odrębnym obszarem pomocy, jest pomoc Ukrainie, która walczy, która chroni się przed atakami Rosjan - powiedział. - Ta pomoc to głównie pomoc humanitarna, zawiązana z żywnością, lekami, ze wsparciem technicznym - dodał.

Pytany o pomoc międzynarodową ocenił, że "jest jej ciągle za mało".

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej