"W Polsce nie doszło do poważnego ataku hakerskiego". Wiceszef MSWiA uspokaja

2022-03-07, 11:14

 "W Polsce nie doszło do poważnego ataku hakerskiego". Wiceszef  MSWiA uspokaja
Maciej Wąsik z MSWIA podkreślił, że w Polsce nie doszło do żadnego poważnego ataku hakerskiego. Foto: Shutterstock/Mike_shots

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podkreślił, że w Polsce nie doszło do żadnego poważnego ataku hakerskiego. - Jesteśmy lepiej przygotowani niż ktokolwiek inny, lepiej przygotowani niż kilka lat temu - oświadczył.

Wiceszef MSWiA pytany był w poniedziałek w Polskim Radiu 24, czy dane o szczególnym znaczeniu polskich instytucji są dobrze chronione; czy mamy próby atakowania systemów.

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w 2016 roku pracowano nad ustawą antyterrorystyczną, która została uchwalona w 2017 r. - Wówczas zarzucano nam, że robimy dla ABW uprawnienia, które będą im dawały możliwość dostępu i monitorowania całości Internetu w Polsce. To oczywiście była bzdura, wymyślona narracja - stwierdził wiceszef MSWiA.

Testy systemów informatycznych

Wyjaśnił, że "na mocy tamtej ustawy ABW może testować, oczywiście na kopiach, słabe strony systemów informatycznych w Polsce - systemów krytycznych, bankowych, informatycznych, służby zdrowia". - To się dzieje od kilku lat. Dzięki temu, że ABW testuje, wyłapuje słabości, przekazuje później raporty instytucjom, które zawiadują tymi systemami, to ten system się zmienia - powiedział Maciej Wąsik.

Przyznał, że wprowadzenie w Polsce przez rząd trzeciego z czterech stopni zagrożenia cyberprzestrzeni - CHARLIE-CRP, "wynikało z tego, że byliśmy skanowani przez różnego typu instytucje hakerskie".

- Niemniej nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku, bo według mnie jesteśmy lepiej przygotowani niż ktokolwiek inny, lepiej przygotowani niż kilka lat temu - oświadczył wiceminister.

Stopień zagrożenia CHARLIE-CRP

Od 21 lutego w Polsce obowiązuje stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP - trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jego wprowadzenie ma związek m.in. z sytuacją na Ukrainie.

Stopnie wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy. Stopień CHARLIE-CRP wprowadzono po raz pierwszy w historii; czwartego jak dotąd nie wprowadzono w ogóle.

Czytaj także:

Zobacz także: Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w audycji "24 Pytania"

es

Polecane

Wróć do strony głównej