Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi z nowym statusem. Otrzyma wsparcie finansowe od resortu kultury

2022-02-23, 18:51

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi z nowym statusem. Otrzyma wsparcie finansowe od resortu kultury
Muzeum Książki Artystycznej będzie instytucją współprowadzoną przez MKiDN. Foto: Danuta Matloch/MKiDN

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zyskało nowy status - jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Oznacza to wsparcie finansowe na bieżącą działalność oraz środki na remont zabytkowej siedziby - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Wicepremier Piotr Gliński decyzję o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej (MKA) w Łodzi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Correspondance des Arts ogłosił w siedzibie instytucji - zabytkowej wilii Grohmana przy ul. Tymienieckiego.

MKA może teraz liczyć na dotacje

- Prawie sześć lat temu udało uratować muzeum, bo miasto chciało je wyrzucić z willi - powiedział minister. - Głównymi problemami muzeum były między innymi skomplikowana sytuacja własnościowa i dług - 30 milionów na hipotece wobec ZUS - zaznaczył. - Dzięki życzliwości prezes ZUS pani profesor Gertrudzie Uścińskiej udało się zlikwidować te zaległości - przypomniał minister.

- Współprowadzenie Muzeum Książki Artystycznej przez mój resort oznacza, że ta ważna instytucja może liczyć na wsparcie finansowe na bieżącą działalność i dotacje, na przykład na tak potrzebny remont zabytkowej siedziby muzeum - tłumaczył minister i dodał, że MKiDN zamierza wkrótce przeznaczyć 300 tys. zł. na remont dawnej wozowni przy willi Grohmana.

Unikatowe zbiory

Dziękując ministrowi Glińskiemu szefowa MKA Jadwika Tryzno, podkreśliła, że wicepremier jest przykładem polityka, który dotrzymał słowa. - Sześć lat temu, kiedy sytuacja była poważna i kolejny raz groziła nam eksmisja, wicepremier Gliński przyszedł tu sam, nikt wcześniej nie prosił go o pomoc, a on ją zadeklarował i pomógł - przypomniała Tryzno.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi utworzyli w 1993 r. Jadwiga Tyzno i jej mąż - nieżyjący już grafik i malarz - Janusz Tryzno. Artyści gromadzili stare maszyny drukarskie, czcionki i wyposażenie dawnych drukarni. Sami czerpali papier, drukowali, wydawali nietypowe książki i publikacje. MKA mieści się w zabytkowej willi łódzkiego fabrykanta Henryka Grohmana. Powstała tutaj prawdziwa enklawa dla artystów. Muzeum ma kilka ważnych kolekcji m.in. zbiór "Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku", kolekcję "Książki o Książkach" oraz unikatowy zbiór urządzeń technicznych, m.in. drukarskich, papierniczych, introligatorskich.

Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie miało nowy oddział

Wcześniej w Łodzi minister Gliński uczestniczył m.in. w uroczystości przekazania pięciu rysunków ze zburzonej przez Niemców podczas II wojny światowej synagogi przy ul. Wolborskiej do zbiorów oddziału Archiwum Państwowego, wziął też udział w konferencji prasowej w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, która odbyła się na Dworcu Łódź Fabryczna.

Wicepremier był też w mieszkaniu przy ul. Wschodniej, w którym pod koniec XIX w. przed władzami carskimi ukrywał się Józef Piłsudski (przed II wojną światową ulica ta nosiła imię Naczelnika). W lokalu była tajna drukarnia i tam też aresztowano późniejszego Marszałka Polski.

Szef resortu kultury przekazał, że są plany utworzenia tam muzeum. - Przed wojną było tam muzeum pamiątek po Józefie Piłsudskim. Jesteśmy zainteresowani, aby tę tradycję podtrzymać. Zabiegamy o zorganizowanie w mieszkaniu przy ul. Wschodniej w Łodzi oddziału Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - podkreślił Gliński.

Czytaj także:

kp

Polecane

Wróć do strony głównej