Premier poleci do Monachium. Müller: będzie mówił o bezpieczeństwie regionu

2022-02-19, 00:51

Premier poleci do Monachium. Müller: będzie mówił o bezpieczeństwie regionu
"Premier Mateusz Morawiecki weźmie (w Monachium) udział w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu" - poinformował rzecznik rządu. Foto: PAP/Marcin Obara

"Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu" - oświadczył w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, informując o udziale szefa polskiego rządu w monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "W efekcie działań Rosji znaleźliśmy się w sytuacji, gdy poziom napięć i ryzyko wybuchu konwencjonalnego konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest najwyższy od końca zimnej wojny" - podkreślił rzecznik rządu. 

Mateusz Morawiecki weźmie udział w sobotniej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). "Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w panelu poświęconemu relacjom Wschodu i Zachodu oraz bezpieczeństwu regionalnemu. Wraz z premierem Polski uczestnikami spotkania mają być prezydent Finlandii Sauli Niinisto, minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii Elizabeth Truss i senator St. Zjednoczonych Amy Klobuchar" - poinformował w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.

"Ryzyko wybuchu konfliktu największe od zimnej wojny"

Jak zaznaczył, w tym roku tematy konferencji monachijskiej będą ujęte w trzech blokach: globalne wyzwania, porządek międzynarodowy i wyzwania regionalne oraz Europa. Dodał, że konferencja będzie również okazją do wielu bilateralnych spotkań i rozmów.

"W efekcie działań Rosji znaleźliśmy się w sytuacji, gdy poziom napięć i ryzyko wybuchu konwencjonalnego konfliktu zbrojnego w naszym sąsiedztwie jest najwyższy od końca zimnej wojny" - podkreślił Müller. "Wszystkie działania Rosji w regionie prowadzą do nieuzasadnionego wzrostu napięcia oraz tworzą środowisko dla prowokacji. Niepokojący jest także wniosek rosyjskiej Dumy do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych tzw. republik Donieckiej i Ługańskiej" - wyliczał rzecznik rządu.

Zaznaczył, że kluczowe jest zachowanie jedności państw zachodnich w rozmowach z Rosją.

Konferencja organizowana po raz 58.

Jak czytamy w komunikacie Müllera, MSC to prestiżowe forum dyskusji na temat aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli świata mediów i nauki.

Konferencja MSC organizowana jest od 1963 r. W tegorocznej 58. edycji MSC weźmie udział ponad 30 szefów państw i rządów, 100 ministrów i szefów najważniejszych organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ, NATO i UE. Konferencję otworzy Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Podczas wydarzenia planowanych jest, jak co roku, kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez instytucje międzynarodowe, międzynarodowe organizacje pozarządowe i instytucje badawcze.



Posłuchaj

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował, że Waszyngton rozważa wzmocnienie militarne państw bałtyckich. Przywódcy krajów bałtyckich spotkali się w Monachium w Niemczech z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris, która przekazała im tę informację - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty

 


Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania mają się zakończyć do 20 lutego. Rosja zapewnia, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji (PAP) Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania mają się zakończyć do 20 lutego. Rosja zapewnia, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji (PAP)

Czytaj także: 

Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem w Polskim Radiu 24: 


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej