Konrad Szymański: Polska jest rzecznikiem budowy wspólnego frontu wobec agresji na Ukrainę

2022-02-17, 15:38

Konrad Szymański: Polska jest rzecznikiem budowy wspólnego frontu wobec agresji na Ukrainę
Sejmowa komisja ds. UE przyjęła projekt uchwały o udziale RP w pracach UE w okresie lipiec-grudzień 2021. Foto: Twitter.com/@KancelariaSejmu

Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej przyjęła projekt uchwały dotyczący informacji rządu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2021 roku. W obradach uczestniczył minister ds. UE Konrad Szymański. - Polska prowadząc uzasadnione spory kompetencyjne w obszarach praworządności, potrafi jednocześnie zabezpieczyć własne interesy i budować jedność w UE w innych sprawach - podkreślił.

Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej przyjęła projekt uchwały dotyczący informacji rządu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2021 roku. Teraz trafi on pod obrady Sejmu.

Obecny na posiedzeniu komisji minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański podkreślił, że Polska prowadząc uzasadnione spory kompetencyjne w obszarach takich jak praworządność, potrafi jednocześnie zabezpieczyć polskie interesy oraz budować jedność Unii Europejskiej w innych sprawach.

Stwierdził, że przykładem takich działań jest budowa jednolitego stanowiska Wspólnoty wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Dodał, że drugim jest sprawa hybrydowego ataku na wschodnią granicę naszego kraju przy użyciu migrantów.

Wczoraj z informacją rządu na temat udziału Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2021 roku zapoznał się też Senat.

Zależy od interpretacji

W odniesieniu do wyroku TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości, Konrad Szymański podkreślił, że jeśli Komisja Europejska zgodnie z własnymi deklaracjami będzie stosowała rozporządzenie wąsko, czyli do ochrony budżetu przed nadużyciami, to Polska nie ma powodów do obaw.

Dodał, że jeśli jednak Komisja ulegnie presji politycznej, która wokół tej sprawy ma miejsce, to problem powróci.
Konrad Szymański przypomniał, że uzasadnienie wyroku podziela przekonania, które polski rząd od dawna prezentuje na forum Unii Europejskiej. Trybunał podkreślił w nim, że rozporządzenie o tzw. mechanizmie warunkowości może być stosowane tylko w przypadku nadużyć, korupcji i malwersacji pieniędzy unijnych.

Polityczna interpretacja

Minister do spraw Unii Europejskiej powiedział, że na tak wąskie rozumienie tego mechanizmu zgodziła się zarówno Rada Europejska, jak i Komisja Europejska. Dodał, że jedynie Parlament Europejski forsuje polityczne i życzeniowe interpretowanie tego rozporządzenia, co jak stwierdził, odbywa się kosztem pewności prawa i praworządności w Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Sędziowie TSUE uznali, że przepisy te są zgodne z prawem Wspólnoty. Polska i Węgry domagały się zawieszenia mechanizmu, wskazując, że jest on uznaniowy i nie ma przewidywalnych kryteriów naruszeń, co daje szerokie pole do interpretacji.

Posłuchaj

Posłuchaj

Konrad Szymański podkreślił, że Polska prowadząc spory kompetencyjne w obszarach takich jak praworządność, potrafi jednocześnie zabezpieczyć polskie interesy i budować jedność UE w innych sprawach - (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

es

Polecane

Wróć do strony głównej