X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego. Papież Franciszek zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 13:21
Nuncjatura Apostolska poinformowała o nominacji nowego biskupa polowego Wojska Polskiego. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka został nim delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.
Nuncjatura Apostolska: bp Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego
Nuncjatura Apostolska: bp Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem polowym Wojska PolskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

W komunikacie opublikowanym w sobotę przez Nuncjaturę Apostolską podano, że "Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem polowym Wojska Polskiego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza".

- Przyjmuję decyzję Ojca Świętego Franciszka z pokorą, z posłuszeństwem i z nadzieją - powiedział bp Lechowicz

Podkreślił, że w decyzji papież rozpoznaje wolę Boga. - Przyjmują z posłuszeństwem, ponieważ całe moje życie jest świadectwem tego, że człowiek dobrze wychodzi na tym, jeżeli jest posłuszny Panu Bogu - wyznał bp Lechowicz.

Powiedział, że tym, co napełnia go nadzieją na progu nowej posługi w Kościele, to obecność Bogu pośród swojego ludu oraz "to, co dzieje się w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego".

Wyrazy wdzięczności

Bp Lechowicz wyraził jednocześnie wdzięczność poprzedniemu biskupowi polowemu gen. bryg. abp Józefowi Guzdkowi za dotychczasową współpracę. - Mam nadzieję, że na jego mądrość i doświadczenie będę mógł liczyć również w przyszłości - powiedział nowo mianowany biskup polowy Wojska Polskiego.

Wiesław Lechowicz urodził się w grudniu 1962 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. W Tarnowie ukończył liceum oraz w tamtejszym seminarium się formował. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 roku z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza.

W latach 90. w Rzymie zdał egzamin licencjacki oraz obronił rozprawę doktorską. Następnie wykładał na Wydziale Teologicznym w Tarnowie. Był też kapelanem Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, następnie prefektem i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Był współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach od 2001/2002 do 2006/2007. W dowód uznania za pracę papież Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

"Do końca umiłować"

Benedykt XVI mianował też księdza Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając Mu stolicę tytularną Lambiridi w Algierii. Święcenia biskupie przyjął w dniu 16 lutego 2008 roku w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa Wiktora Skworca.

Podczas 256. zebrania plenarnego KEP w Przemyślu, został wybrany przez biskupów na Delegata Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Duchowny w 2021 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego dewizą biskupią są słowa: "In finem diligere" (Do końca umiłować).

Posłuchaj

00:24 11502771_1.mp3 Biskup Wiesław Lechowicz: człowiek dobrze wychodzi na tym, kiedy jest posłuszny Panu Bogu - (IAR)

 Czytaj także:

es

Czytaj także

Prof. Roszkowski: powszechność Kościoła to nie jest jakaś misja cywilizacyjna lepszej i mądrzejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:06
- Nie chodzi tylko o to że duchowni bronili m.in.: Indian przed kolonizatorami, ale o to że Dobra Nowina docierała do tych ludzi rzeczywiście jako Dobra Nowina a nie jako ideologia zachodnia. Szukałem nośnych przykładów które są tego ilustracją - mówi o swojej najnowszej książce "Historia Chrześcijaństwa" prof. Wojciech Roszkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 18:16
- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
rozwiń zwiń