X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nieformalne spotkanie szefów MSZ. Przydacz: Kremlowi trzeba wysłać jasny komunikat

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:34
- Niezbędne jest wysłanie Kremlowi jasnego komunikatu, że UE jest gotowa do zdecydowanej odpowiedzi w postaci dotkliwych sankcji w razie eskalacji ze strony Rosji - powiedział cytowany w komunikacie MSZ wiceszef resortu Marcin Przydacz podczas nieformalnego spotkania szefów MSZ państw członkowskich UE.
- Niezbędne jest wysłanie Kremlowi jasnego komunikatu, że UE jest gotowa do zdecydowanej odpowiedzi w postaci dotkliwych sankcji w razie eskalacji ze strony Rosji - powiedział Marcin Przydacz
- Niezbędne jest wysłanie Kremlowi jasnego komunikatu, że UE jest gotowa do zdecydowanej odpowiedzi w postaci dotkliwych sankcji w razie eskalacji ze strony Rosji - powiedział Marcin Przydacz Foto: PAP / Marcin Obara

Spotkanie odbyło się w formule Gymnich w dniach 13-14 stycznia w Breście (Francja).

W komunikacie na stronie resortu spraw zagranicznych podkreślono, że głównymi tematami spotkania były: sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, relacje UE z Chinami oraz Kompas Strategiczny dotyczący bezpieczeństwa i obrony, omawiany podczas wspólnej dyskusji z ministrami obrony.

"Ministrowie przeprowadzili również dyskusję na temat przygotowań do VI Szczytu Unia Europejska - Unia Afrykańska planowanego na luty 2022 r., z udziałem Aïssata Tall Sall, minister spraw zagranicznych Senegalu, sprawującego przewodnictwo w Unii Afrykańskiej i Przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej, Moussa Faki Mahamat" - zaznaczył MSZ.

Zagrożenie dla stabilności Europy

Resort wskazał, że dyskusja ministrów na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej skupiła się na zagrożeniach, jakie niesie polityka Rosji dla stabilności i bezpieczeństwa naszego kontynentu: żądaniach Moskwy dotyczących architektury bezpieczeństwa europejskiego, eskalacji napięcia na granicy Rosja - Ukraina, wsparciu dla reżimu białoruskiego, dezinformacji i atakach hybrydowych.

"Wiceminister Przydacz zaznaczył wagę jedności i ścisłej koordynacji działań UE z NATO i USA oraz na forum OBWE. Podkreślił, że Polska, jako państwo sprawujące w tym roku przewodnictwo w OBWE, jest gotowa do wspierania dialogu w tym obszarze" - czytamy w komunikacie MSZ.

Dodano w nim, iż "w odniesieniu do Białorusi, wiceminister Przydacz przypomniał o potencjalnej groźbie ponownej intensyfikacji presji migracyjnej ze strony Mińska. Zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację w obszarze praw człowieka i represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym wobec członków mniejszości polskiej".

Potrzeba jedności polityki wobec Pekinu

"W dyskusji na temat Kompasu Strategicznego dotyczącego bezpieczeństwa i obrony, którego przyjęcie planowane jest na koniec marca 2022 r., wiceminister Przydacz wyraził zadowolenie z uwzględnienia uwag Polski dotyczących m.in. zagrożeń hybrydowych czy partnerstwa z NATO. Jednocześnie wyraził przekonanie, że sformułowania dotyczące wyzwań dla bezpieczeństwa i stabilności UE muszą zostać wzmocnione, aby właściwie odzwierciedlać aktualną sytuację. Zaapelował także o realistyczny poziom ambicji, uwzględniający inne zobowiązania państw członkowskich, w tym w ramach NATO" - podkreślono w komunikacie na stronie MSZ.

Jak dodano, "w dyskusji na temat stosunków UE z Chinami, ministrowie wskazali na potrzebę zapewnienia jedności polityki UE wobec Pekinu, uwzględniającej interesy wszystkich państw członkowskich i konieczność poszanowania zasady wzajemności w stosunkach gospodarczych". Podkreślono także wagę ścisłej współpracy UE z sojusznikami i podobnie myślącymi partnerami, zwłaszcza z regionu" - czytamy

"W dyskusji z przedstawicielami Unii Afrykańskiej wiceminister Przydacz wyraził nadzieję, że nadchodzący VI Szczyt UE – Unia Afrykańska będzie okazją do zintensyfikowania współpracy obu organizacji, szczególnie zasadnej w warunkach globalnej rywalizacji geopolitycznej i trwającej pandemii COVID-19. Podkreślił, że w ramach solidarności z afrykańskimi partnerami Polska dostarczyła ponad pół miliona dawek szczepionek do Kenii i Rwandy" - zaznacza MSZ.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

bartos

Czytaj także

"Kreml przygotowuje prowokację". Administracja USA ostrzega Ukrainę przed działaniami Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 19:41
- Rosyjscy agenci wpływu już zaczęli przygotowywanie prowokacji, by uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie i doprowadzić do podziałów wewnątrz tego kraju - powiedział przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena, potwierdzając doniesienia mediów o planowanych "operacjach pod fałszywą flagą" w Donbasie.
rozwiń zwiń