X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister rodziny: staramy się wprowadzać programy, które pozwolą wyjść z pułapki bezdzietności

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 19:05
- Polityka demograficzna państwa w ramach polityki prorodzinnej jest dzisiaj priorytetem. Staramy się wprowadzać takie programy, które pozwolą wyjść z pułapki bezdzietności - powiedziała w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, podkreślając znaczenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 
Staramy się wprowadzać takie programy, które pozwolą wyjść z pułapki bezdzietności - mówi Marlena Maląg
Staramy się wprowadzać takie programy, które pozwolą wyjść z pułapki bezdzietności - mówi Marlena MalągFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

Rodzinny kapitał opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie. - To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. W sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.

Ile wniosków już złożono?

Od 1 stycznia, od kiedy zaczął obowiązywać program, rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 353 tys. dzieci. To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w 2022 r. - powiedziała Maląg.

W Wielkopolsce złożono 32 tys. takich wniosków, a w Kaliszu i w powiecie - ponad 1500. - Te dane dowodzą, że rodzinny kapitał opiekuńczy wpisuje się w oczekiwania rodzin z małymi dziećmi i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków - zauważyła minister.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną - przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku. Zdaniem minister rodzice dobrze radzą sobie ze składaniem wniosków.

- Wszystkich, którzy już dzisiaj mogą wnioskować o świadczenie, gorąco do tego zachęcam. Nie warto zwlekać - zaapelowała Maląg.

Polityka demograficzna

Na konferencji w Kaliszu Marlena Maląg podkreśliła, że polityka demograficzna państwa w ramach polityki prorodzinnej jest dzisiaj priorytetem.

- Stąd z nowym rokiem w Polskim Ładzie są też takie programy, jak zabezpieczenie własnego wkładu mieszkaniowego w wysokości 100 tys. zł z możliwością jego umarzania po urodzeniu drugiego i kolejnych dzieci czy łatwiejsze procedury w otrzymaniu zgody na budowę domu do 70 mkw. - powiedziała.

Czytaj także:

Szefowa resortu poinformowała też o dofinansowaniu do opieki w żłobku w wysokości 400 zł dla tych rodziców, którzy nie korzystają z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Wnioski należy zacząć składać w kwietniu. W budżecie na ten cel zaplanowano ponad 40 mln zł, ponieważ z tego świadczenia może skorzystać 110 tys. dzieci.

Zobacz także: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Czytaj także

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg: liczba składanych wniosków dynamicznie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 21:33
- W trzy dni złożone zostały wnioski na 155 tys. dzieci - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Od soboty można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Marlena Maląg podała liczbę wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:31
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do czwartku do godz. 14 wpłynęło ponad 264 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Ponad 80 proc. dotyczy wypłaty świadczenia w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok.
rozwiń zwiń