X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej. Policjant przedstawił konkretne dane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 18:47
Komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mówił w "Bezpiecznej Jedynce" na antenie Polskiego Radia, że w pierwszych 12 dniach tego roku kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, zatrzymano o tysiąc mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
1 stycznia zaczął obowiązywać nowy taryfikator, znacznie podwyższający wysokość grzywien za wykroczenia drogowe. Jednak mandaty dla drogowych recydywistów wzrosną za kilka miesięcy
1 stycznia zaczął obowiązywać nowy taryfikator, znacznie podwyższający wysokość grzywien za wykroczenia drogowe. Jednak mandaty dla drogowych recydywistów wzrosną za kilka miesięcy Foto: Twitter.com/@Lubuska_Policja

Od Nowego Roku weszły w życie zaostrzone przepisy i nowy taryfikator mandatów. Komisarz Robert Opas powiedział, że statystyki wskazują, iż kierowcy jeżdżą coraz bezpieczniej.

W pierwszych 12 dniach bieżącego roku zatrzymano 642 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Wszyscy stracili prawa jazdy. W tym samym okresie roku 2021 zatrzymano 1642 takie osoby.

Wzrosły także mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa przejazd

Gość w Programie Pierwszym Polskiego Radia przypomniał, że wysokość mandatu wzrasta w zależności od tego, o ile przekroczono dozwoloną prędkość. Przy jej przekroczeniu o ponad 31 kilometrów na godzinę najniższy mandat wynosi 800 złotych. Kwota ta stopniowo wzrasta aż do dwóch i pół tysiąca złotych przy przekroczeniu prędkości o więcej niż 71 kilometrów na godzinę.

Komisarz Opas dodał, że od początku września przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę będzie karane podwójnie, jeśli dojdzie do niego w warunkach recydywy.

Od Nowego Roku wzrosły także mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, co jest najpoważniejszą przyczyną wypadków drogowych, i za jazdę pod wpływem alkoholu.

Nowy taryfikator mandatów w 2022 roku

Maksymalna wysokość grzywny

Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. Usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Posłuchaj
00:20 11501858_1.mp3 Program 1. Polskiego Radia: kom. Opas o wyższych mandatach (IAR)

Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia.

Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu. W toku prac legislacyjnych do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano takie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Nowe stawki mandatów zostały natomiast określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z dokumentem, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1 tys. zł; o 51-60 km/h - 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h - 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej - 2,5 tys. zł. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy.

dn

Czytaj także

Świąteczny raport z dróg!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 09:30
Podsumowanie statystyk z dróg na podstawie danych z Policji.
rozwiń zwiń