Niższe ceny gazu dla odbiorców biznesowych. Sasin: zleciłem działania, które ulżą przedsiębiorcom

2022-01-14, 17:06

Niższe ceny gazu dla odbiorców biznesowych. Sasin: zleciłem działania, które ulżą przedsiębiorcom
PGNiG obniżyło o 25 procent ceny gazu dla klientów biznesowych. Foto: Zbyszek Kaczmarek/Forum

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło o 25 procent ceny gazu dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. - Zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom. Udało się to zrobić - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Obniżka, która wchodzi w życie od dziś, będzie obowiązywać do końca lutego. Obejmie ona wszystkich odbiorców, podlegających rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Będą z niej mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

Odpowiedź na wzrost cen

- Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów - podkreślił prezes Zarządu PGNiG SA, Paweł Majewski. Ceny paliwa gazowego uwzględniające obniżkę będą automatycznie zastosowane w rozliczeniach.

Wprowadzona obniżka dla biznesu to odpowiedź na zmieniające się ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się nasza spółka - powiedział prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Henryk Mucha. Dodał, że "jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego".

- Zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom - powiedział Jacek Sasin. - Udało się to zrobić. Już od dziś obowiązywać ich będą niższe ceny - podkreślił wicepremier.

Ustawa gazowa

W środę Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Poparło ją 440 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ustawa przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni.

Czytaj również:

Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"

kp

Polecane

Wróć do strony głównej