X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Certyfikacja Nord Stream 2. Czerwińska: oczekujemy od opozycji bezwzględnej lojalności wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 14:30
- Oczekujemy od opozycji, że w sprawie Nord Stream 2 będzie bezwzględnie lojalna wobec Polski i polskich obywateli - powiedziała Anita Czerwińska. Poseł Janusz Kowalski dodał, że mają nadzieję, iż "opozycja będzie wspierać rząd, który będzie walczył przeciwko certyfikacji tego gazociągu". 
Certyfikacja Nord Stream 2 coraz bliżej. Komentarze polityków Zjednoczonej Prawicy
Certyfikacja Nord Stream 2 coraz bliżej. Komentarze polityków Zjednoczonej Prawicy Foto: Shutterstock/eleonimages

Politycy Zjednoczonej Prawicy, podczas piątkowej konferencji prasowej, poruszyli temat Nord Stream 2. Poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska) mówił o decyzji Senatu USA, który zdecydował, że nie będzie nowych sankcji na ten gazociąg. Jak ocenił, wniosek z tego jest dla Polski oczywisty, że presja na uruchomienie Nord Stream 2 będzie jeszcze większa.

W tym kontekście przypomniał, że w minionym roku z inicjatywy klubu PiS, niemal jednomyślnie została przyjęta przez Sejm uchwała "anty-Nord Stream 2", w której - jak mówił - jest jasno zapisane, że uruchomienie tego gazociągu zwiększy ryzyko wybuchu nowego konfliktu na Ukrainie. Dodał, że wśród niemieckiego społeczeństwa wzrasta poparcie dla uruchomienia Nord Stream 2, "w związku z wysokimi cenami gazu, w związku właśnie z tym szantażem, przeciwko któremu zawsze występowała Zjednoczona Prawica".

Apele w kierunku opozycji

Poseł zaapelował jednocześnie do opozycji, w tym przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej, by w pełni wspierać polski rząd, który "twardo będzie walczył i walczy przeciwko uruchomieniu Nord Stream 2, przeciwko certyfikacji". - Oczekujemy twardego stanowiska w związku z decyzją amerykańskiego Senatu ze strony PO i PSL. Mówimy sprawdzam: jesteście, czy nie jesteście przeciwko certyfikacji Nord Stream 2?" - pytał.

- Dzisiaj na forum UE, w Brukseli, w Strasburgu polski głos musi być jednomyślny. Apelujemy o jedność w tej sprawie, apelujemy, aby PO, PSL na forum międzynarodowym wspierały polski rząd; nie dla certyfikacji Nord Stream 2 - powtórzył Janusz Kowalski.

- Oczekujemy od opozycji, że w tej sprawie będzie bezwzględnie lojalna wobec Polski, ale przede wszystkim wobec polskich obywateli. Takiej lojalności w tej sprawie oczekujemy - powiedziała z kolei Anita Czerwińska.

Nord Stream 2. Prace na finiszu

17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie gazem nie oznacza rychłego rozpoczęcia dostaw, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

W połowie listopada niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. W grudniu regulator podał, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy, została zakończona we wrześniu.

Zobacz także:

Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"

nj

Czytaj także

Szef MSZ: Nord Stream 2 nie eksportuje wyłącznie gazu, ale i rosyjską "kulturę biznesu"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:40
- My w Polsce Rosję znamy i rozumiemy lepiej niż nasi partnerzy, sojusznicy i przyjaciele na Zachodzie - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w rozmowie z "Gazetą Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy nie pytają swoich partnerów o pozwolenie". Rybińska o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:13
- W tej chwili toczy się gra pomiędzy Berlinem a Brukselą w sprawie procesu pozwoleń na uruchomienie gazociągu - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, dziennikarka tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń