X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Opozycja atakuje ustawę gazową. Czerwińska: to pokazuje ich hipokryzję

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:35
- Przyjęliśmy ustawę o ochronie odbiorców gazu niemal jednomyślnie, mimo że opozycja bardzo ją atakowała - powiedziała Anita Czerwińska. Rzecznik PiS stwierdziła, że "to pokazuje hipokryzję opozycji, która doskonale wie, że nasze rozwiązania są dobre, a mimo to je atakuje".
Anita Czerwinska: im lepsze są nasze rozwiązania, tym ten atak opozycji  jest większy
Anita Czerwińska: im lepsze są nasze rozwiązania, tym ten atak opozycji jest większyFoto: PAP/Radek Pietruszka

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochronie odbiorców gazu, zakładającą zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka, kościołów i związków wyznaniowych, noclegowni czy OSP. Za ustawą głosowało 441 posłów, nikt nie głosował przeciw, a wstrzymał się jeden poseł.

"To pokazuje hipokryzję opozycji"

Rzeczniczka PiS podczas piątkowej konferencji prasowej zwróciła uwagę, że ustawa została przyjęta niemal jednomyślnie. Jak dodała, stało się tak, mimo iż "opozycja, a szczególnie PO bardzo tę ustawę atakowała". - To pokazuje hipokryzję opozycji, która doskonale wie, że nasze rozwiązania są dobre, a mimo to atakuje. Można powiedzieć, że im lepsze są nasze rozwiązania, tym ten atak jest większy - powiedziała posłanka.

- Cieszymy się, że ta ustawa znalazła taki pomyślny finał i bardzo byśmy chcieli, żeby dalszy proces legislacyjny przebiegał równie sprawnie - dodała Anita Czerwińska.

Założenia ustawy 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy. Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne.

Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej.

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami. Zarządcy mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.

Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2022 r.

Jednocześnie ustawa przewiduje, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą. 

Czytaj również:

nj

Czytaj także

Będą rekompensaty dla spółek sprzedających gaz po cenach taryfowych. Rząd apeluje do Tuska o współpracę

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 15:58
Przygotowywany przez rząd projekt ustawy przewiduje rekompensatę dla ponoszących koszty sprzedaży gazu po cenach taryfowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że rząd zaapelował do szefa EPL Donalda Tuska o pomoc w reformie systemu handlu uprawnieniami do emisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządowa ustawa o ochronie odbiorców gazu. Zobacz, kto i na jakich zasadach skorzysta z nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 15:44
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2022 r.
rozwiń zwiń