X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jest on szkodliwy dla przeciętnego obywatela". Müller o pakiecie Fit for 55

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:37
Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że "pakiet Fit for 55 jest szkodliwy dla przeciętnego obywatela". Dodał, że "oznacza on dla niego podwyższenie kosztów". - UE, która miała być solidarna, chce de facto przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, nie możemy się na to zgodzić - powiedział Piotr Müller.
Piotr Muller: to jest propozycja KE krytykowana nie tylko przez Polskę, ale też np. przez Francuzów
Piotr Müller: to jest propozycja KE krytykowana nie tylko przez Polskę, ale też np. przez Francuzów Foto: MARCIN BANASZKIEWICZ/FotoNews/Forum

Piotra Müllera TVP Info zapytano o unijną politykę klimatyczną oraz o to, czy Polska ma możliwość zablokowania pakietu Fit for 55, co sugerował wicepremier Jacek Sasin.

Rzecznik rządu zaznaczył, że w tej chwili nie ma jeszcze przyjętego żadnego pakietu. Dodał, że to jest propozycja Komisji Europejskiej krytykowana nie tylko przez Polskę, ale też np. przez Francuzów "w zakresie kwestii paliw i nieruchomości i przeniesienia tam systemu ETS", czyli systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Według Piotra Müllera, pakiet Fit for 55 jest "po prostu szkodliwy dla przeciętnego obywatela, dla niego oznacza to podwyższenie kosztów". - Ta UE, która miała być solidarna, de facto chce przenieść koszty transformacji energetycznej na mniej zarabiających, my nie możemy się na to zgodzić. I widzę, że też inne kraje obserwują to, że to będzie nie tylko dla nas problem, ale i dla ich społeczeństw - powiedział rzecznik rządu. 

Przyznał jednocześnie, że transformacja energetyczna jest niezbędna, tylko istotne jest jej tempo i kto za to tempo ma płacić. - Jeżeli mają za to płacić biedniejsi czy średniozamożni, to jest to polityka, której nie akceptujemy. Jeżeli mają za to zapłacić np. korporacje międzynarodowe w ramach podatków, które powinny płacić w UE, to jestem jak najbardziej za - powiedział Piotr Müller.

Pakiet Fit for 55

Fit for 55 to ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w środę w Sejmie, że Polska podejmie "wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska". - Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie - powiedział Jacek Sasin. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne

nj

Czytaj także

Polska zawetuje "Fit for 55"? Prezes PiS o transformacji energetyczno-klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:11
- To jest bardzo trudny program. Nie będę w tej chwili rozstrzygał, czy my go zawetujemy, czy też nie. Na pewno tego rodzaju opcja też wchodzi w grę - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpośrednio przekłada się na koszt życia obywateli". Ozdoba o handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:55
- Ten parapodatek, który dzisiaj funkcjonuje, powoduje gigantyczne obciążenia dla energetyki i ciepłownictwa, to oznacza wzrost cen prądu i ciepła oraz czynszu - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń