X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Marlena Maląg o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:50
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na rozwiązaniach, które zostały wprowadzone wraz z Polskim Ładem "zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Podkreśliła, że to właśnie w "ich kieszeniach zostaną te miliardy, o których mówimy". 
Marlena Malag: trwają intensywne prace, aby nadpłacone podatki zostały zwrócone
Marlena Maląg: trwają intensywne prace, aby nadpłacone podatki zostały zwrócone Foto: KPRM/Krystian Maj

Marlena Maląg w programie "Kwadrans polityczny" TVP1 odnosząc się do nowego rządowego projektu, jakim jest Polski Ład, zaznaczyła, że trwają intensywne prace, aby nadpłacone podatki zostały zwrócone.

Sprawa emerytur 

Z kolei w sprawie emerytów, którzy dostają emeryturę wynoszącą więcej niż 12 tys. 800 zł, szefowa MRiPS zaznaczyła, że jest to grupa 457 osób i w tym przypadku została przyjęta zasada taka, jak dla osób pracujących na umowę o pracę. - Te osoby będą tracić na swoich świadczeniach - powiedziała.

- Natomiast dla emerytów zarabiających do 12 tys. 800 zł rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu są neutralne lub korzystne - dodała. Jak podkreśliła Marlena Maląg, "rozwiązania Polskiego Ładu są rozwiązaniami korzystnymi, które miały spowodować, że sytuacje emerytów i rencistów będzie lepsza i taka jest rzeczywistość".

Minister pytana w piątek w Radiu Plus o 14. emeryturę odpowiedziała, że to było świadczenie jednorazowe. Taką ustawę przyjął parlament i taką ustawę podpisał prezydent RP.

Dodała, że jeżeli będzie taka potrzeba i decyzja, to na pewno to świadczenie zostanie wprowadzone, jednak zaapelowała, aby poczekać na tę decyzję. - Zamiast czternastej emerytury wprowadziliśmy rozwiązania z Polskiego Ładu - podkreśliła.

"Inflacja rzeczywiście jest bardzo wysoka"

Ponadto poinformowała, że "na początku lutego podany zostanie wskaźnik inflacji rent i emerytur". Dodała, że "na pewno waloryzacja będzie wyższa niż ta, która była założona przy budżecie państwa". - Waloryzacje, które rząd PiS realizuje skutecznie przez te 6 lat, są procentowo powiększone o wskaźnik związany z przeciętnym wynagrodzeniem, a więc na pewno to będzie co najmniej 7 proc. - powiedziała Marlena Maląg.

Przyznała, że "inflacja rzeczywiście jest bardzo wysoka, ale nie jest spowodowana działaniami rządu polskiego, tylko światową gospodarką".

Reforma systemu orzecznictwa

Minister pytana o gruntowną reformę systemu orzecznictwa w sprawie osób z niepełnosprawnościami odpowiedziała, że "orzecznictwo to potężna reforma, która jest od wielu lat zapowiadana i przygotowywana".

- Patrząc na to, żeby sprawnie wdrożyć zapisane w ustawie działania, plany są takie, że pierwszy krok, jaki podejmiemy, to zmiana orzekania o niesamodzielności - powiedziała. Dodała, że "to nam pozwoli uszczelnić w pewien sposób system".

Marlena Maląg pytana, kiedy należałoby wprowadzić te zmiany, odpowiedziała: "na pewno, jeżeli chodzi o prawo zmiany orzekania o niesamodzielności, należałoby wprowadzić od 1 stycznia 2023 r.".

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marlena Maląg w audycji "Salon Polityczny Trójki"

nj

Czytaj także

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg podała statystyki z pierwszych dni naboru wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 07:29
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w pierwszych kilku dniach od wejścia w życie przepisów o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wnioski o świadczenie złożyła 1/4 uprawnionych rodziców i opiekunów. Jak dodała, w 80 proc. przypadków rodzice występują o świadczenie na jedno dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: w czasie pandemii na wsparcie dla seniorów przeznaczyliśmy 36 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:39
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie stwarza takie warunki, by emeryci mieli godne świadczenia. W czasie walki z pandemią koronawirusa dodatki dla seniorów - trzynasta i czternasta emerytura, waloryzacja świadczeń - to było dodatkowe 36 mld zł - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń