X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ograniczy wzrost cen produktów na sklepowych półkach". Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:09
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że przyjęte przepisy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ograniczą wzrost cen produktów na sklepowych półkach.
Wicepremier Henryk Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 uchwalonej przez Sejm
Wicepremier Henryk Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 uchwalonej przez SejmFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Henryk Kowalczyk stwierdza, że żywność według szacunków zdrożała o ok. 6-7 proc. Podkreśla, że o tyle mniej więcej obniżony zostanie VAT na tego typu produkty, bo część z nich obłożona jest stawka 5 proc., a inne 8 proc., tymczasem rząd obniżył ją do zera. Henryk Kowalczyk mówi, że dzięki temu ceny żywności spadną do poziomu sprzed inflacji.

Dodaje, że skutki kolejnej rządowej Tarczy odczują także kierowcy na stacjach paliw. W jego ocenie w tym przypadku obniżenie podatku VAT przełoży się na spadek cen detalicznych o około 50 gr na litrze. Podkreśla, że będzie to kolejna obniżka cen paliw silnikowych, bo jedna miała już miejsce 20 grudnia, kiedy rząd obniżył akcyzę.

Ustawy uchwalone dziś przez Sejm przewidują, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.

Ochrona odbiorców paliw gazowych

Sejm uchwalił dziś także ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni.

Posłuchaj
00:15 11499908_2.mp3 Wicepremier Henryk Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 uchwalonej przez Sejm (IAR)

Ustawa potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Chodzi o osoby, które nie zawarły indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi. Ochrona taryfowa zagwarantowana zostanie wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot, także tych, które dotychczas nie wystąpiły o objęcie taką ochroną.

Ustawa przewiduje także mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych. Ich łączny koszt w 2022 roku wyniesie 10 mld złotych. Ustawy tworzące rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. trafią teraz do Senatu.

Czytaj także:

Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"

dn

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Wniesiono poprawki do ustawy. Czego dotyczą?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:55
Sejm wznowił obrady - posłowie mają przeprowadzić głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku towarów i usług w bloku, który rozpoczyna się o godz. 17.00. Projekt tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił do Sejmu we wtorek.
rozwiń zwiń