X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja prawa oświatowego. Sejm zdecydował i zwiększył uprawnienia kuratorów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:15
Sejm przyjął dziś nowelizację prawa oświatowego i tym samym zwiększył uprawnienia kuratorów. Za przyjęciem ustawy było 227 posłów, z kolei przeciw 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Dodatkowo posłowie odrzucili wniosek opozycji ws. odrzucenia ustawy w całości oraz wszystkie poprawki przez nich zaproponowane. 
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświatyFoto: PAP/Radek Pietruszka

W myśl nowych przepisów dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy organizacje. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców. Nowe przepisy zakładają także, że jeżeli dyrektor szkoły nie wykona zaleceń kuratorium, kurator będzie mógł wezwać go do wyjaśnień. Jeżeli to nie poskutkuje, kurator może wnioskować do samorządu o zwolnienie dyrektora szkoły bez wypowiedzenia.

Dodatkowo nowe przepisy szczegółowo określają także m.in. zasady likwidacji szkoły publicznej. Nowelizacja zakłada, że szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może być zlikwidowana, jeśli nie ograniczy to dostępności do nauki, wychowania i opieki tylko polepszy tę dostępność oraz nie pogorszy np., warunków dotarcia do szkoły. Likwidacja szkoły musi być też uzasadniona zmianami demograficznymi.

Stanowisko opozycji

Grupa parlamentarzystów opozycji, przedstawicieli samorządów i organizacji społecznych zorganizowało we wtorek konferencję prasową w Sejmie przed planowanym na ten dzień pierwszym czytaniem przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży nowelizacji Prawa oświatowego.

Mówili oni, że szykowane zmiany oznaczają "powrót do PRL", bo wprowadzają "szkołę partyjną", w której podlegającej ministrowi kurator będzie decydował o wszystkim, co się w szkole dzieje. Z kolei organizacje pozarządowe, prowadzące zajęcia dodatkowe, będą praktycznie wyłączone z działalności w szkołach, bo ich działalność będzie wymagała zgody kuratora.

O te zarzuty dziennikarze pytali też obecnego wówczas w Sejmie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Te zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, gdzie tu jest powrót do PRL? - pytał minister. - Gdzie jest napisane, że organizacje pozarządowe nie będą brać udziału? - mówił.

Czytaj również:

nj

Czytaj także

"Burzy porządek, który sprawdzał się przez lata". Wiceszef ZNP o projekcie zmian w prawie oświatowym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 18:51
– Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. i który przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał. Dawał szkole spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do zaproponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka projektu zmian w prawie oświatowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szybko dokończyć reformę oświaty". Przemysław Czarnek o planach MEiN na ten rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 01:40
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wymieniając priorytety kierowanego przez niego resortu na rok 2022, wskazał na konieczność szybkiego dokończenia reformy oświaty, zreformowanie matury 2023 r., a także dokończenie ewaluacji uczelni wyższych i położenie nacisku na status zawodowy nauczyciela.
rozwiń zwiń