X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł Karol Stefaniak ps. "Kajtek". Ostatni żołnierz oddziału głuchoniemych AK miał 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:20
"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Pan Karol Stefaniak ps. »Kajtek« - strzelec w batalionie Miłosz. Dziękujemy za odwagę i poświęcenie na rzecz Warszawy. Stolica nigdy nie zapomni o bohaterstwie Pana i wszystkich głuchych żołnierzy powstania" - napisał Rafał Trzaskowski. Ostatni żołnierz słynnego oddziału głuchoniemych walczącego w Powstaniu Warszawskim zmarł we wtorek w wieku 90 lat.
Nie żyje Karol Stefaniak ps. Kajtek - ostatni głuchoniemy Powstaniec Warszawski
Nie żyje Karol Stefaniak ps. "Kajtek" - ostatni głuchoniemy Powstaniec WarszawskiFoto: Twitter.com/szpak_warszawa

Karol Stefaniak urodził się 31 sierpnia 1931 r. Był wychowankiem ówczesnego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych. W murach tej instytucji powstał liczący około 30 żołnierzy Pluton Głuchoniemych Armii Krajowej. Dzięki opaskom z napisem "Głuchoniemy" przenosili meldunki i prasę konspiracyjną, nie wzbudzając jakichkolwiek podejrzeń Niemców.

"Czuliśmy, jak drży ziemia"

W pierwszych dniach powstania pluton wszedł w skład Batalionu "Miłosz" i został przeznaczony do służby pomocniczej. W późniejszym okresie walk walczyli o gmach Soldatenheim (Dom Żołnierza) w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy pl. Trzech Krzyży oraz uczestniczyli w zdobyciu budynku YMCA. Przez swoich kolegów byli nazywani "nieustraszonymi", ponieważ nie bali się wystrzałów i wybuchów. - Nie rozumieliśmy do końca, co się dzieje, czuliśmy, jak drży ziemia. Słyszący bali się, gdy było bombardowanie. Widzieliśmy ludzi, którzy się modlą. Widzieliśmy, jak trzęsą się ze strachu. Widzieliśmy, że oni się boją - wspominał Karol Stefaniak w 2007 r. w filmie dokumentalnym "Eksplozja ciszy".

Stefaniak w stopniu strzelca pełnił funkcje łącznika i pomagał swoim kolegom. - Pomagałem kuć ściany, zbierałem gruz, sprzątałem, gdy robiliśmy przejścia w piwnicach. Co dwie godziny zbieraliśmy się na warcie, tu na strychu w Instytucie i obserwowaliśmy okolicę - wspominał w filmie.

Uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

5 września został ranny podczas walk w okolicach placu Trzech Krzyży. Po upadku Powstania większość głuchoniemych żołnierzy wyszła z miasta wraz z ludnością cywilną. Wśród nich był "Kajtek". W 2007 r. ostatni żołnierze oddziału zostali uhonorowani Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Wśród nich był Karol Stefaniak.

Historii "Kajtka" i jego kolegów raper Karol Jerzy Nowakowski "Pjus" (któremu słuch przywrócono dzięki wielu skomplikowanym operacjom) poświęcił utwór "Głośniej od bomb". "Pjus" zmarł w środę 12 stycznia, dzień po Karolu Stefaniaku.

nt

Czytaj także

Zmarł Karol "Pjus" Nowakowski. Raper, autor "Głośniej od bomb"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 23:55
Nie żyje Karol Jerzy Nowakowski, raper znany jako Pjus. Był częścią zespołu 2cztery7, nagrywał też m.in. z Molestą Ewenement, Pezetem i Eldo. W marcu skończyłby 40 lat. 
rozwiń zwiń