X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zdalne nauczanie. Wiceszef MEiN ujawniła nakłady na cyfryzację szkół. "Ogromne środki"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:15
- W ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły około 8 mld zł. Dzięki temu udało się przeprowadzić w czasie pandemii zdalne nauczanie - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek.
- W ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły około 8 mld zł  - podkreśliła Marzena Machałek
- W ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły około 8 mld zł - podkreśliła Marzena Machałek Foto: PAP / Radek Pietruszka

Konferencja prasowa "Szkoła przyszłości - kto zostawił szkołę kredową, a kto buduje nowoczesną" odbyła się w czwartek w Sejmie w Warszawie.

Jak zaznaczyła Marzena Machałek, rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył na cyfryzację szkół i dostęp do szerokopasmowego internetu "ogromne środki". - To działania oraz inwestycja w infrastrukturę szkolną miało ogromne znaczenie w tym, że - z pewnymi bólami, z trudem – ale udało się przeprowadzić w czasie pandemii zdalne nauczanie - stwierdziła.

Poinformowała, że w ostatnich latach nakłady na cyfryzację szkół wyniosły ok. 8 mld zł. - To są potężne środki. 3 mld to inwestycja w infrastrukturę szkolną. Dzięki temu w szkołach są komputery, są szkoleni nauczyciele, są tablety, a także zostały sfinansowane akcesoria informatyczne i cyfrowe dla nauczycieli - podkreśliła.

"Musimy dalej się rozwijać"

Dodała, że 1,5 mld zł zostało przekazane do szkół w czasie pandemii. - Dziś musimy iść dalej i musimy rozwijać się dalej. Mamy dużo interesujących projektów, w tym Branżowe Centra Umiejętności – powiedziała.

Jej zdaniem tym, co udało się zrealizować, są Laboratoria Przyszłości. - Nie było takiej inwestycji w historii edukacji, która byłaby tak znacząca, w tak szybkim okresie zrealizowana i z której skorzystałoby prawie 100 proc. szkół - oceniła wiceminister.

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska podkreśliła, że nowoczesna edukacja to już teraźniejszość. Wskazała, że jednym ze sztandarowych programów są Laboratoria Przyszłości.

- To największa historycznie inwestycja w nowoczesną edukację w Polsce. Jest to program łatwy, bezproblemowy, bo nie wymaga żadnego wkładu własnego i dociera do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, ale także przenosi polskie szkoły w przyszłość, wyposaża je w drukarki 3D, roboty edukacyjne czy w gogle wirtualnej rzeczywistości. Zgłosiło się do niego blisko 100 proc. szkół. Jest to 12 tys. szkół w Polsce. To blisko 3 mln uczniów. Miliard złotych wyłącznie na polską edukację – przekazała Orłowska.

Z kolei posłanka PiS Teresa Wargocka zaznaczyła, że od 2015 r. rząd wyznaczył sobie konkretne kierunki działań – polska szkoła ma być bezpieczna, otwarta i nowoczesna. Podkreśliła, że szkoła ma przygotowywać uczniów do zawodów przyszłości. Zwróciła uwagę, że w obecnym cyklu nauczania godzin informatyki jest o 90 więcej niż w starej podstawie programowej.

Czytaj także:

- Prawo i Sprawiedliwość nie zawłaszcza szkół, szanuje autonomię nauczycieli i robi wszystko, żeby każdy nauczyciel miał szansę własnego rozwoju, ale również pomoce naukowe, dydaktyczne, żeby zainteresować uczniów przedmiotem i rozwijać ich zainteresowania – powiedziała Wargocka.

Obecna na konferencji wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik wskazała, że 100 proc. szkół w regionie realizuje ten projekt. - Na chwilę obecną wykorzystaliśmy w 70 proc. na realizacje działań przez szkoły – przekazała.

Dyrektor Szkoły w Chełmie Jolanta Kopoczko podkreśliła, że placówka wykorzystała już 100 proc. środków z programu. - Bardzo się cieszymy, że są takie projekty, które pozwalają wzbogacić bazę szkoły. Zakupiliśmy nowoczesne sprzęt i pomoce dydaktyczne. [...] Oprócz sprzętu zostały zakupione różne preparaty z zakresu biologii, zoologii, anatomii człowieka – powiedziała.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach Ewa Kasprzyk dodała, że kupiła np. drukarki 3D, które są pomocne w realizacji projektów szkolnych. Szkoła – jak mówiła - zaopatrzyła się także w gogle. - Dzięki temu stworzymy salę wirtualno-informatyczną - zaznaczyła.

Po zakończeniu konferencji każdy z uczestników mógł zapoznać się z funkcjonowaniem drukarek 3D i z okularami VR.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów Polskiego Ładu. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów, czy obycie z nowymi technologiami.

bartos

Czytaj także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Jest decyzja rządu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:56
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w czwartek, że "Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia". 
rozwiń zwiń