X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Test na możliwy ciężki przebieg COVID-19? Prezes Agencji Badań Medycznych wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:07
- To bardzo istotny krok do wygrania z pandemią - mówi o nowych testach prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Dziś zaprezentowano wyników badań nad wariantem genetycznym predestynującym do ciężkiego przebiegu COVID-19.
Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

- Być może w ciągu kilku miesięcy testy identyfikujące grupę pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19 będą dostępne na SOR-ach – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. Wziął on w czwartek udział w prezentacji badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy zidentyfikowali wariant genetyczny predestynujący do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponaddwukrotnie zwiększający ryzyko takiego przebiegu tej choroby i śmierci chorego.

Globalne odkrycie

Podkreślił, że odkrycie polskich naukowców ma charakter globalny, bo wdrażane jest na poziomie międzynarodowym. - To bardzo istotny krok do wygrania z pandemią – podkreślił.

Zaznaczył, że nauka jest integralnym elementem wali z pandemią COVID-19. - Poza działaniami profilaktycznymi, poza prewencją w postaci szczepień, poza skoordynowanymi działaniami rządu, jakimi są obostrzenia i wszystkie działania, które podejmujemy – to właśnie nauka staje się niezwykle istotnym elementem walki w pierwszej linii z koronawirusem – ocenił.

Zastrzegł, że działania Agencji Badań Medycznych, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, stworzyły polskim naukowcom warunki do tego, żeby rozwijali nowe technologie.

Innowacje dla pacjentów

- Co najważniejsze, żeby te innowacje trafiły do szpitali, trafiły do polskich pacjentów i stały się realnym wpływem na walkę z pandemią. To za kilka miesięcy się wydarzy – zapowiedział.

Poinformował, że ten projekt rozpoczął się kilka tygodni po wybuchu pandemii w Polsce.

- Widzimy, że to działanie rozpoczęte półtora roku temu przynosi konkretne rozwiązania i wchodzimy na ścieżkę wdrożenia, komercjalizacji, która w ciągu kilku miesięcy spowoduje, że testy, które identyfikują konkretną grupę pacjentów narażoną na ciężki, niebezpieczny przebieg koronawirusa, [...] być może na polskich SOR-ach takie testy będą szeroko dostępne i będziemy mogli jasno powiedzieć, że ten pacjent, poza tymi oczywistymi czynnikami ryzyka, które już wcześniej znaliśmy, ma również ten marker genetyczny, który predestynuje go do tego, by na przykład ciężko przechodzić COVID – stwierdził Sierpiński.

"Projekty covidowe"

Podkreślił, że dzięki wykonaniu takiego testu lekarze będą wiedzieli, że nad tym pacjentem "szczególnie trzeba się pochylić".

- Agencja, realizując tzw. projekty covidowe, w sposób bardzo realny przyczyniła się do tego, że możemy dzisiaj mówić o tym, że coraz więcej wiemy na temat koronawirusa, coraz więcej działań podejmujemy w zakresie prewencji czy terapii – ocenił.

Czytaj także:

pg

Czytaj także

Niezaszczepieni dostaną specjalne SMS-y. Rusza akcja Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 10:18
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, osoby niezaszczepione, które mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta, otrzymają w poniedziałek z resortu SMS-a zachęcającego do zaszczepienia. Wysyłanie SMS-ów do łącznie 900 tys. osób rozpocznie się o godz. 10.00 i ma potrwać kilka godzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: nowy raport MZ. Tysiące zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 10:41
Minionej doby potwierdzono w Polsce 11 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 117 chorych, w tym 94, u których występowały choroby współistniejące. Wyzdrowiało 15 221 pacjentów.
rozwiń zwiń