X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Atak białoruskich służb na Straż Graniczną. Już się nie kryją za imigrantami

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:13
Służby białoruskie w nocy w okolicy Czeremchy rzucały kamieniami w polskie patrole i cięły conceritnę - poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Tym razem funkcjonariusze reżimu nie wspierali w ten sposób imigrantów próbujących przekroczyć nielegalnie granicę. Podczas ataku na pograniczników nikt im nie towarzyszył.
Białoruskie służby po przeprowadzeniu prowokacji na granicy wycofały się w głąb kraju
Białoruskie służby po przeprowadzeniu prowokacji na granicy wycofały się w głąb krajuFoto: Twitter/Straż Graniczna

Rzecznik SG zaznaczyła, że w środę było stosunkowo niedużo, bo 16 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski i nie zanotowano prób siłowych.

Prowokacja na granicy

Jak dodała, doszło jednak do prowokacji na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Ok. godz. 2 w nocy ze środy na czwartek służby białoruskie rzucały kamieniami w stronę polskich patroli i jednocześnie cięły concertinę zabezpieczającą granicę.

- Gdy ją uszkodzili, wycofali się w głąb Białorusi - zaznaczyła por. Michalska. Nikt nie odniósł obrażeń.

Napór imigrantów

We wtorek granicę wbrew przepisom próbowało przekroczyć 68 migrantów, podobnie w poniedziałek. Łącznie w tym tygodniu doszło do 152 takich prób.

W samym styczniu doszło dotąd do 391 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób. W grudniu odnotowano ich ponad 1,7 tys., w listopadzie - 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu - 3,5 tys.

Ranna funkcjonariuszka

Na granicy dochodzi do siłowych prób forsowania granicy i prowokacji ze strony białoruskich służb. W jednym z takich ataków ucierpiała funkcjonariuszka Straży Granicznej.

Strażniczka została ranna w niedzielę tuż po północy, gdy w okolicach Czeremchy grupa migrantów szturmowała polsko-białoruską granicę. W kierunku polskich funkcjonariuszy grupa cudzoziemców i osoby w białoruskich mundurach rzucały petardami hukowymi i kamieniami. Jedna z petard trafiła strażniczkę graniczną.

Operacja w Warszawie

- Dziś 37-letnia funkcjonariuszka z Podlaskiego Oddziału SG będzie miała operację nosa w szpitalu wojskowym w Warszawie -  przekazała por. Michalska.

Rzecznik SG wyjaśniła, że funkcjonariuszka w wyniku siłowego ataku na granicę ma złamany nos, wstrząśnienie mózgu oraz uraz barku.

- Funkcjonariuszka, przez ostatnie dni źle się czuła – zawroty głowy, mdłości stąd operacja w Warszawie - dodała.

Czytaj także:

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska o działaniach białoruskich służb:

fc

Czytaj także

Wiceszef MON: jesteśmy zdeterminowani, by odstraszać rywali ze wschodu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 16:30
Wiceminister Marcin Ociepa zadeklarował w Programie 1 Polskiego Radia, że resort obrony "jest zdeterminowany, by odstraszać rywali ze wschodu". Podkreślił w tym kontekście konieczność kolejnych inwestycji w polskie wojsko i przedstawił najbliższe zakupowe plany ministerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frontex: nielegalna migracja do UE wróciła do poziomu sprzed pandemii. Powód: pojawiły się nowe czynniki

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:00
W 2021 roku, po okresie przyhamowania migracji w związku z pandemią, liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE powróciła do poziomu sprzed pandemii. Wyniosła blisko 200 tys. i była najwyższa od 2017 roku - poinformował Frontex. Zdaniem agencji wskazuje to na pojawienie się nowych czynników, które sprzyjają presji migracyjnej.
rozwiń zwiń