X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna: prób nielegalnego przekroczenia granicy może być jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 10:57
- Wszystkie dane pokazują, że w najbliższym czasie może dochodzić do jeszcze większej liczby prób nielegalnego przekraczania granicy - stwierdziła rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wskazała, że w styczniu zanotowano już ponad 300 takich prób, w tym aż 68 ostatniej doby.
Straż Graniczna spodziewa się wzmożenia aktywności nielegalnych migrantów znajdujących się na terenie Białorusi
Straż Graniczna spodziewa się wzmożenia aktywności nielegalnych migrantów znajdujących się na terenie BiałorusiFoto: Straż Graniczna

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że w niedzielę granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób; w poniedziałek takich prób było 68, zaś we wtorek do godz. 7 rano funkcjonariusze SG zanotowali już 44 próby przekroczenia granicy.

Szlak przez Rosję

- Wszystkie dane pokazują, że prawdopodobnie w najbliższym czasie prób nielegalnego przekroczenia granicy może być więcej - oceniła por. Anna Michalska z SG. Dodała, że droga dostarczania cudzoziemców pod polską granicę wiedzie często z Rosji.

Tak było m.in. w przypadku dwóch obywateli Kuby, którzy w poniedziałek przedostali się z Białorusi do Polski. Mężczyźni w wieku 47 i 35 lat przeszli na stronę polską w rejonie działania placówki SG w Terespolu po przęsłach mostu granicznego. Jak poinformowała SG, migranci dostali się z Kuby do Rosji, a stamtąd na Białoruś, gdzie przebywali legalnie. Z Polski mieli się przedostać do Hiszpanii, ale zostali zatrzymani przez patrol straży granicznej i cofnięci do linii granicy.

Atak na pograniczników

Do próby siłowego forsowania granicy doszło natomiast w rejonie działania placówki SG w Mielniku. W poniedziałek ok. godz. 6 kilka osób rzucało w kierunku polskiej straży granicznej kamieniami i kawałkami drewna; użyto także laserów. Na stronę polską przedostało się trzech cudzoziemców, którzy otrzymali postanowienia o opuszczeniu kraju i zostali doprowadzeni do linii granicy.

W tym samym rejonie we wtorek grupa 18 cudzoziemców przecięła concertinę i przedostała się na stronę polską. Wszyscy to obywatele Iraku. Zostali zatrzymani i doprowadzeni do linii granicy.
Kolejną, tym razem 15-osobową grupę Irakijczyków funkcjonariusze SG dostrzegli z pojazdu obserwacyjnego (PJN) ok. godz. 1 w nocy. Wszyscy zostali cofnięci do granicy.

Z kolei 16 cudzoziemców zaobserwowano w rejonie placówki SG w Michałowie, kiedy przechodzili przez tory w pobliżu przejścia kolejowego Siemianówka. Było wśród nich 14 obywateli Iraku i dwóch obywateli Turcji. Cudzoziemców wypatrzono przez kamery monitoringu, zatrzymano i doprowadzono do linii granicy.

Napór na granicę

W styczniu doszło już do 307 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG przez pierwsze 10 dni nowego roku zatrzymali 15 migrantów - 9 obywateli Syrii i 6 obywateli Iraku. W takim samym okresie ubiegłego roku nie było żadnych zatrzymań.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

fc

Czytaj także

Białoruś chce pozwać Polskę do Trybunału w Hadze? Żaryn: reżim będzie próbował kontynuować antypolskie działania

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:26
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "nie ma takiego absurdu, którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać do prób atakowania Polski". Dodał, że "media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpital w Hajnówce na wojnie hybrydowej. Od sierpnia przyjęto setki migrantów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 09:42
Przedstawiciel szpitala w Hajnówce poinformował, że placówka od sierpnia przyjęła około 250 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granice. Wszyscy wymagali przede wszystkim opieki humanitarnej. Połowa z nich musiała być hospitalizowana.
rozwiń zwiń