X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. Bartołd o aktach wandalizmu: po raz kolejny sprofanowano wyjątkową świątynię, o której mówił Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 22:00
Podczas mszy świętej w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej ks. Bogdan Bartołd przypomniał o profanacji kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Mówił, że aktu wandalizmu dokonały środowiska nienawidzące Jana Pawła II. 
Podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ks. Bartołd przypomniał o sprofanowaniu kościoła Świętego Krzyża
Podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ks. Bartołd przypomniał o sprofanowaniu kościoła Świętego KrzyżaFoto: PAP/Marcin Obara

Podczas homilii w Archikatedrze na Starym Mieście jej proboszcz nawiązał do pomazania farbą fasady kościoła Świętego Krzyża w Boże Narodzenie. Ksiądz Bartołd przypominał, że o Kościele Świętego Krzyża Jan Paweł II mówił podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. 

- Ci ideolodzy oraz ich mocodawcy i wykonawcy wręcz nienawidzą kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jak pokazują te brutalne ataki także i Jana Pawła II - mówił. - Nie słyszeliśmy słów oburzenia i potępienia od włodarzy naszego miasta po tym haniebnym czynie dokonanym u nas, w Warszawie. Pytam, czy dlatego, że dotyczyło to świątyni katolickiej? - dodał duchowny. 

W wigilijną noc z 24 na 25 grudnia w Warszawie doszło do aktu wandalizmu o kontekście religijnym i politycznym. Na fasadzie zabytkowego kościoła Świętego Krzyża ktoś czerwoną farbą nabazgrał napisy: "tu będzie techno", "świeckie państwo" oraz "PiS won". Sprawca został zatrzymany, prokuratura wnioskowała o areszt, ale sąd nie przychylił się do wniosku.

Miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Rano, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie.

Towarzyszyli mu politycy PiS, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Gosiewska, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i minister obrony Mariusz Błaszczak. Wcześniej odprawiono nabożeństwo w Kościele Seminaryjnym.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu na lotnisku w Smoleńsku, zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Posłuchaj
00:36 11493894_1.mp3 Ks. Bartołd: po raz kolejny sprofanowano wyjątkową świątynię, o której mówił Jan Paweł II (IAR)

kp

Czytaj także

Zniszczenie elewacji kościoła Świętego Krzyża. Gawin: sprawcy powinni pokryć koszty naprawy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:19
"Barbarzyńcy, który wymazali elewację kościoła Św. Krzyża powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia" - napisała na Twitterze wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. "Będą mieli techno na własnym rachunku bankowym" - napisała, nawiązując do jednego z napisów, jaki wandale namalowali na fasadzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszkodzenie fasady kościoła św. Krzyża. Nie będzie aresztu dla drugiego z podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 14:27
Sąd nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie drugiego z podejrzanych o uszkodzenie w noc wigilijną fasady kościoła św. Krzyża. - W sprawie zostanie złożone zażalenie - przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
rozwiń zwiń