X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będą nowe wytyczne sanitarne dla szkół. Andrusiewicz: pracują nad nimi GIS i MEiN

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:13
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Główny inspektor sanitarny i minister edukacji "pracują nad dodatkowymi wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi dla szkół". 
10 stycznia szkoły wrócą do stacjonarnej nauki.
10 stycznia szkoły wrócą do stacjonarnej nauki. Foto: MikeDotta/Shutterstock

W poniedziałek do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy mieli zawieszona naukę stacjonarną od 20 stycznia i w jej miejsce wprowadzoną naukę zdalną.

W sobotę zaś rozpoczynają się w szkołach ferie zimowe, dwutygodniowa przerwa w nauce nastąpi w czterech terminach od 15 stycznia do 27 lutego w zależności od województwa. Pierwsi, od 15 do 30 stycznia, odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego.

Rzecznik resortu zdrowia odniósł się do głosów samorządowców, w tym apelu burmistrza gminy Czempin w Wielkopolsce, by przedłużyć uczniom naukę zdalną do ferii.

- Nie znam pana burmistrza, nie wiem, czy ma dzieci w wieku szkolnym. Nie życzyłbym panu burmistrzowi, by miał dzieci w wieku szkolnym i żeby im powiedział, że zakazuje im chodzić do szkoły - odpowiedział Andrusiewicz. - To, co jest najważniejsze, to psychika małego człowieka - dodał.

Nowe wytyczne

Dopytywany, czy w związku z tym będą dodatkowe wytyczne sanitarno-epidemiologiczne dla szkół poinformował: "Główny inspektor sanitarny wraz z ministrem edukacji narodowej pracuje nad takim wytycznymi". Pytany zaś, czy nie warto było je ogłosić przed powrotem uczniów do szkół rzecznik MZ, zaznaczył: "Myślę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, jeżeli będzie taka potrzeba, to taki plan ogłosi".

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało, że organizacja pracy w szkołach i placówkach powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

- Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin - podkreślono w komunikacie MEiN.

Zaznaczono w nim, że istotny wpływ na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby spowodowanej kolejnymi mutacjami koronawirusa ma: przestrzeganie aktualnych przepisów prawa dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów; stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych; aktualizacja i upowszechnienie wśród uczniów i rodziców wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Szczepienia przeciw COVID-19

Wskazano, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. Poinformowano, że "w najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej".

MEiN podniosło też w komunikacie kwestie związane ze szczepieniem przeciw COVID-19.

- Zalecamy korzystanie z obowiązujących rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa i przypominamy o kontynuowaniu upowszechniania informacji o szczepieniach (zarówno dla pracowników szkół, jak i uczniów) jako najbardziej skutecznej formie przeciwdziałania COVID-19. Działania o charakterze edukacyjnym dotyczące promowania zdrowia, aktywności fizycznej i roli szczepień w codziennym życiu powinny być obecnie stałym elementem pracy szkoły - wskazał resort edukacji.

pkur