X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szczepienie", "granica", a może "zdalny"? Dziś poznamy słowo roku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 03:31
O godz. 11 podczas transmisji online zostaną ogłoszone wyniki głosowania internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły plebiscytu na "Słowo Roku 2021".
Dziś zostaną ogłoszone wyniki głosowania w plebiscycie Słowo Roku 2021
Dziś zostaną ogłoszone wyniki głosowania w plebiscycie "Słowo Roku 2021"Foto: Masson/Shutterstock

Plebiscyt "Słowo Roku" jest organizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Języka Polskiego. Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy składa się z głosowania internetowego oraz wyboru kapituły językoznawców.

Słowo Roku 2021. Główną tematyką pandemia

W tym roku wśród propozycji znalazły się słowa: "szczepienie", "szczepionka", "(za/wy)szczepić", "fala" - w znaczeniu fali pandemii, ale także uchodźców, "granica" czy "zdalny".

Głosowanie w konkursie internetowym zakończyło się 31 grudnia. Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby - wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji. Zagłosować mógł każdy, obowiązywał jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP.

Słowo roku 2020: koronawirus

Katalog słów do wyboru w plebiscycie "Słowo Roku" powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskiej prasy.

W zeszłym roku najważniejszym słowem, wybranym zarówno przez kapitułę językoznawców, jak i internautów, został "koronawirus". W głosowaniu internautów wybrane zostało wtedy również Słowo Dekady (2011-2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie "pięćset plus".

ms

Czytaj także

Sztos, XD, dzban, jesieniara - a jakie słowo wygra w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 15:26
Prestiż, eluwina, czy alternatywka - do tej pory właśnie takie zwroty były popularne wśród młodych Polaków. - Nie ma jednego spójnego języka młodzieżowego. To, jakich słów używają młodzi ludzie zależy od miejsca, w którym żyją, statusu społecznego, wychowania - wyliczał językoznawca i youtuber Mateusz Adamczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiulkolot. Oto Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:45
- Z listy dwudziestu słów, które znalazły się w II etapie plebiscytu, internauci najczęściej głosowali na słowo "śpiulkolot". W pierwszej trójce znalazły się jeszcze słowa "naura" oraz zwrot "twoja stara" - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bartek Chaciński, juror plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021.
rozwiń zwiń