X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybrano kandydatów na nowego prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 16:29
Z informacji PAP wynika, że sędziowie Jacek Chlebny oraz Aleksandra Wrzesińska-Nowacka to nowi kandydaci na stanowisko prezesa NSA. Podobno kandydatury te trafiły już na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, do którego należy ostateczny wybór.
Sędzia Jacek Chlebny oraz sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka to nowi kandydaci na stanowisko prezesa NSA
Sędzia Jacek Chlebny oraz sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka to nowi kandydaci na stanowisko prezesa NSAFoto: Łukasz Dejnarowicz/Forum

Konieczność wyboru nowego prezesa NSA związana jest z upływającą w połowie lutego sześcioletnią kadencją sędziego Marka Zirka-Sadowskiego. Z informacji przekazanych PAP przez rzecznika tego sądu Sylwestra Marciniaka wynika, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA w tej sprawie odbyło się 18 i 25 października b.r. Początkowo zgłoszono 15 kandydatów na prezesa, czworo z nich wyraziło następnie zgodę na kandydowanie. Ostatecznie największą liczbę głosów w głosowaniu tajnym otrzymali sędzia Jacek Chlebny i sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka. Jak ustaliła PAP, wymienieni kandydaci zostali już przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Procedura wyboru 

Zgodnie z przepisami prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego powołuje prezydent na sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wybór tych kandydatur powinien być dokonany nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji urzędującego prezesa.

Sędzia Jacek Chlebny, który uzyskał największe poparcie zgromadzenia ogólnego sędziów, jest wiceprezesem NSA, kieruje Izbą Ogólnoadministracyjną tego sądu. Nominację sędziowską uzyskał w 1986 r., kiedy został powołany do Sądu Rejonowego w Łodzi. Nominację do NSA dostał w 1994 r. Od 2015 r. jest wiceprezesem NSA. Wykłada jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego oraz problematyką cudzoziemców. Jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej.

Sędzia Aleksandra Wrzesińska–Nowacka jest przewodnicząca Wydziału II Izby Finansowej NSA. Do sądu tego została powołana w 2002 r. Jest też przewodniczącą Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. Jest autorką publikacji z zakresu prawa i procedur podatkowych oraz prawa i postępowania administracyjnego.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz więcej na temat: POLSKA sądownictwo NSA sąd

Czytaj także

Prezydent: krytyka sądu konstytucyjnego to krytyka ustroju opartego na konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 00:31
"Przeciwnicy sądu konstytucyjnego negują de facto sens funkcjonowania w systemie politycznym i prawnym instytucji, która zdolna jest egzekwować rzeczywiste wypełnianie norm konstytucyjnych. Tym samym zaprzeczają oni w istocie idei konstytucjonalizmu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do zgromadzenia sędziów TK. 
rozwiń zwiń