Sprawa umów gazowych. Minister klimatu apeluje o korygowanie danych

2022-01-03, 21:56

Sprawa umów gazowych. Minister klimatu apeluje o korygowanie danych
W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego.Foto: Twitter/@moskwa_anna

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała do zarządców nieruchomości, spółdzielni i wspólnot, o uzupełnienie danych do umów gazowych o deklaracje, które umożliwią objęcie gospodarstw domowych cenami taryfowanymi. Chodzi o pomioty pośredniczące pomiędzy mieszkańcami a dostawcą gazu.

Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazała, że część tych podmiotów nie złożyła deklaracji do sprzedawcy gazu, określających, jaka część podmiotów prowadzi działalność gospodarczą w ramach danej wspólnoty czy spółdzielni. - Na dole często mamy w blokach czy to fryzjera, czy sklep spożywczy, czy inne podmioty, które też korzystają z gazu, a jednocześnie na górze mamy lokale mieszalne - wyjaśniła. Dodała, że do wystawienia faktury według taryfy, czyli pełnej taryfikacji, "musi być ze strony tego podmiotu, który zawiera umowę, taka deklaracja, jaki to jest procent".

Minister klimatu mówiła, że część podmiotów tego obowiązku nie dopełniła. - URE od 2018 roku informowało, komunikowało. Zachęcamy, żeby dokonać tej korekty i tym samym zadbać o interesy mieszkańców - podkreśliła. Minister Anna Moskwa, pytana na konferencji również o ceny gazu dla takich placówek jak szpitale czy domy pomocy społecznej, odparła, że te wszystkie przypadki są analizowane "pojedynczo i grupowo".

Posłuchaj

Anna Moskwa: zachęcamy, żeby dokonać tej korekty (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

W ocenie wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby, "winę za przypadki wyższych niż w wynikających ze zmian w taryfach podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych ponoszą zarządcy wspólnot, którzy nie składali deklaracji o przeznaczeniu paliwa".

Jak podkreślał wcześniej w radiu TOK FM Jacek Ozdoba, tam, gdzie odbiorcą gazu jest wspólnota, np. spółdzielnia, można w odpowiedni sposób zgłosić odbiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W efekcie pozostali odbiorcy w gospodarstwach domowych mogą płacić cenę przewidzianą w odpowiedniej taryfie. - Gdyby zarządcy tak robili, nie byłoby żadnego problemu - stwierdził wiceminister. Przypomniał, że np. na stronie największego detalicznego sprzedawcy gazu PGNiG OD znajdują się formularze odpowiednich oświadczeń.

Zobacz także: Wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Salonie Politycznym Trójki 

Czytaj również:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej