X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Laboratoria przyszłości". Szef MEiN: w ramach programu do szkół trafiło blisko miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 17:14
- W ramach programu "Laboratoria przyszłości" do szkół w całej Polsce trafiło w sumie blisko miliard złotych - powiedział w poniedziałek w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dzięki wsparciu z ministerstwa zakupione zostały m.in. drukarki 3D, nowoczesny sprzęt do nagłaśniania, studio nagrań, mikroporty.
Jak podkreślił Przemysław Czarnek, program Laboratoria przyszłości pozwoli odkryć talenty dzieci już na etapie szkoły podstawowej
Jak podkreślił Przemysław Czarnek, program "Laboratoria przyszłości" pozwoli odkryć talenty dzieci już na etapie szkoły podstawowej Foto: Stenko Vlad/Shutterstock

Minister edukacji i nauki w szkole podstawowej w Nowej Sarzynie odwiedził pracownie, które powstały w ramach dotacji z programu "Laboratoria przyszłości". Przemysław Czarnek podkreślił, że oddane w Nowej Sarzynie pracownie to jedne z pierwszych w Polsce. Przypomniał, że termin oddania tych pracowni upływa z końcem tego roku szkolnego.

"Pracownie czekają na dzieci" 

- Jest już natomiast część szkół, tak jak ta w Nowej Sarzynie, które zrealizowały to zadanie niemal w stu procentach, jeszcze w roku 2021 r. Są tu pracownie, które czekają na dzieci. To jest szkoła podstawowa, w której uczy się ponad 400 uczniów, zatem dofinansowanie w ramach programu "Laboratoria przyszłości" wyniosło ponad 120 tys. zł - dodał.

Szef MEiN podkreślił, że budżet programu wyniósł blisko 1 mld zł. Wszystkie pieniądze, jak powiedział Przemysław Czarnek, trafiły już do szkół, które zdecydowały się wziąć udział w tym programie. Zapowiedział, że niedługo w ramach tego programu dotacje będą dostępne dla szkół niepublicznych. - Za chwilkę będę też mówił o tym w kontekście polskich dzieci uczących się za granicą, ale zarezerwuję to sobie na kolejne tygodnie - powiedział minister.

Program pozwoli odkryć talenty dzieci 

Zdaniem Przemysława Czarnka, program "Laboratoria przyszłości" pozwoli odkryć talenty dzieci już na etapie szkoły podstawowej. - Wyposażenie, które zostanie zakupione w ramach programu pozwala uczyć się nie tylko informatyki, ale również innych przedmiotów, choćby geografii, bo można wydrukować na drukarce 3D układ planet czy historii, dzięki okularom VR, można oglądać filmy historyczne nowoczesnej produkcji - wymienił szef resortu edukacji.

W ocenie ministra edukacji i nauki, program realizowany przez jego resort oznacza, że polska szkoła nie ma się czego wstydzić. - To jest kwestia nie tylko XXI wieku, ale wejścia na najwyższy poziom w Europie. W porównaniu do wielu szkół na Zachodzie Europy nie mamy się czego wstydzić, a możemy wprawić w kompleksy naszych zachodnich partnerów. Podobnie, jak sytuacja na polu informatyzacji szkół w Niemczech, zapewniam, że jesteśmy na lepszym poziomie niż tam. W wielu obszarach Polska nie musi mieć kompleksów, Polska może być wzorem i to jest program, który może o tym świadczyć - zapewnił Przemysław Czarnek.

"Rząd dba o wyrównanie szans edukacyjnych"

Obecna na konferencji podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch powiedziała, że wszystkie szkoły z regionu zgłosiły się do udziału programie "Laboratoria przyszłości", do których trafiło ok. 59 mln zł dotacji. - Wsparcie finansowe jest ważnym elementem polityki rządu, który dba o wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci - dodała.

Małgorzata Rauch powiedziała, że w ostatnim roku do szkół z Podkarpacia trafiły pieniądze także z innych programów. W tym kontekście wymieniła programy m.in. rozwoju czytelnictwa czy programu "Posiłek w domu i szkole". - Pieniądze te nie tylko wyrównują szansę, ale wyprowadzają szkoły na Podkarpaciu do standardu edukacyjnego XXI wieku -  stwierdziła kurator.

Zobacz także: Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Salonie Politycznym Trójki 

Czytaj również:

nt

Czytaj także

"Wszystkie uzgodnione punkty są zrealizowane". Szef MEiN podsumował rok swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:18
Minister edukacji i nauki powiedział, że wszystkie punkty, jakie założył sobie przed objęciem funkcji szefa resortu, zostały spełnione. Przemysław Czarnek podsumował rok pracy na stanowisku ministra edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEiN wspiera uczniów po powrocie do szkół. Zaproponowano cztery programy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 21:44
Uczniowie mogli wziąć udział w programach wsparcia po pandemii przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w 2021 roku. Programy dotyczą czterech obszarów: poprawy kondycji fizycznej uczniów, wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli, pomocy w uzupełnianiu wiedzy i profilaktyki krótkowzroczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy przenieść szkołę cywilizacyjnie w przyszłość". Plany MEiN na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 02:54
Uatrakcyjnienie i unowocześnienie nauki w polskich szkołach - to jeden z kluczowych planów Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2022 roku. Resort chce to osiągnąć przez rozszerzenie dotąd funkcjonujących programów edukacyjnych skierowanych do uczniów.
rozwiń zwiń