X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w funkcjonowaniu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Reorganizacja na kilku płaszczyznach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 21:30
Od początku roku likwidacji uległo pięć wydziałów dotychczas funkcjonujących w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, a na ich miejsce utworzono trzy nowe - poinformowano w komunikacie na stronie SN. Zmiany, jak wyjaśniono, mają pozwolić na lepszą organizację pracy Izby.
Dokonana reorganizacja jest rezultatem analiz obciążenia dotychczas funkcjonujących wydziałów Izby Cywilnej
Dokonana reorganizacja jest rezultatem analiz obciążenia dotychczas funkcjonujących wydziałów Izby CywilnejFoto: shutterstock

"Prezes kierująca pracami Izby Cywilnej SN na bieżąco podejmuje dalsze czynności mające na celu zmniejszenie istniejących zaległości orzeczniczych, jak również planuje podejmowanie takich kroków w przyszłości" - przekazano jednocześnie w tym zamieszczonym w weekend komunikacie sądu.

Utrudniony wybór

W końcu września zeszłego roku prezydent Andrzej Duda powołał nową prezes Izby Cywilnej sędzię Joannę Misztal-Konecką. W końcu sierpnia ub.r. zakończyła się kadencja poprzedniego prezesa Izby Cywilnej sędziego Dariusza Zawistowskiego. Kandydaci na prezesa Izby Cywilnej zostali wybrani we wrześniu podczas trzeciego posiedzenia zgromadzenia sędziów tej Izby.

Podczas zgromadzeń sędziowie wyłonieni jeszcze przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa opuszczali obrady, zrywając w ten sposób kworum i uniemożliwiając wybory. Natomiast podczas ostatniego ze zgromadzeń dla dokonania wyboru kandydatów na prezesa wymagana była obecność co najmniej jednej trzeciej członków zgromadzenia.

Odwołani przewodniczący

Pod koniec zeszłego roku media podawały natomiast, że I prezes SN Małgorzata Manowska odwołała przewodniczących wszystkich pięciu wydziałów Izby Cywilnej. Chodziło o sędziów Dariusza Dończyka, Agnieszkę Piotrowską, Karola Weitza, Grzegorza Misiurka i Teresę Bielską-Sobkowicz. Wszyscy ci sędziowie zostali wyłonieni do SN w procedurze przed poprzednimi KRS.

"Obowiązki przewodniczących nowo powołanych wydziałów powierzono sędziom: dr. hab. Tomaszowi Szanciło, Mariuszowi Łodko i dr. hab. Marcinowi Krajewskiemu" - przekazano w komunikacie na stronie SN. Sędziowie ci zostali wyłonieni do SN w procedurze przez KRS w obecnym składzie.

Analizy obciążenia

Jak poinformowano w komunikacie SN, "dokonana reorganizacja jest rezultatem analiz obciążenia dotychczas funkcjonujących wydziałów Izby Cywilnej, wpływu spraw, obciążenia pracowników sekretariatów poszczególnych wydziałów i sędziów oraz przepisów regulaminu SN odnoszących się do zakresu obowiązków przewodniczących wydziałów".

Przypomniano, że dotychczasowy podział czynności pięciu wydziałów w Izbie Cywilnej opierał się przede wszystkim na kryterium terytorialnym. "Sekretariaty wydziałów obsadzone były przez tę samą liczbę pracowników, tymczasem wpływ spraw do poszczególnych wydziałów różnił się znacząco, np. w ciągu 10 miesięcy 2021 r. do I wydziału wpłynęło ponad 1500 spraw, a do wydziału III – tylko niecałe 700. Podobnie sytuacja kształtowała się w latach poprzednich" - wskazano.

"Jednocześnie, w związku z postanowieniami regulaminu SN, zmniejszeniu uległ zakres obowiązków przewodniczących każdego wydziału w zakresie przygotowywania spraw do rozpoznania przez przesunięcie tych czynności na sędziów sprawozdawców. W związku z powyższymi czynnikami kierownictwo SN przyjęło, że uzasadnia to reorganizację, w ramach której dotychczasowe kryterium terytorialne zostanie zastąpione kryterium problemowym" - uzasadniono zmiany.

Organizacja pracy

W związku z tym po zmianach na przykład wydział I będzie się zajmował m.in. sprawami przedstawionymi ze skargą kasacyjną, a wydział III m.in. cywilnymi zagadnieniami prawnymi.

"Pozwoli to m.in. na lepszą organizację pracy sekretarzy sądowych związaną z daleko idącą specjalizacją poprzez skupienie w jednym wydziale tożsamych czynności, co przełoży się na sprawniejsze i szybsze wykonywanie ich zadań oraz pozwoli wypracować jednolite standardy prowadzenia akt spraw i kontroli rozpoznawania spraw zgodnie z kolejnością wpływu" - oceniono w komunikacie SN.

Jak zaznaczono w komunikacie, "reorganizacja spowoduje też zmniejszenie liczby sędziów funkcyjnych, a w konsekwencji pozwoli na skierowanie większej liczby sędziów do orzekania w pełnym zakresie".

Braki kadrowe

Na początku października ub.r. prezes Misztal-Konecka mówiła dziennikowi "Rzeczpospolita", że "Izba Cywilna przy obecnym niepełnym stanie kadrowym jest w stanie na bieżąco rozstrzygać jedynie nieco ponad 60 proc. spraw, które do niej wpływają".

- Dzieje się tak mimo pełnego zaangażowania sędziów zarówno starych, jak i nowych, którzy stanowią około 40 proc. obsady izby. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo ta już wysoce niekorzystna sytuacja pogorszyłaby się, gdyby zgodnie z postulatami niektórych bardziej nieprzejednanych uczestników sporu którąś z tych grup sędziów odsunąć od orzekania - oceniała. 

fc

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Ziobro: spłaszczenie struktury sądów uwolni ponad 2 tys. stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 13:39
- Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego chcemy uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapewnił, że żaden sąd rejonowy nie zostanie zlikwidowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba politycznej destabilizacji systemu prawnego w Polsce". Wiceminister sprawiedliwości o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:22
Dzisiejszy wyrok TSUE jest kolejną próbą politycznej destabilizacji systemu prawnego w Polsce. Zakwestionowane instytucje obowiązują w wielu krajach i nie były elementem reform po 2015 roku - ocenił wiceszef MS Sebastian Kaleta wyrok TSUE ws. niezgodności polskiego systemu delegowania sędziów z prawem unijnym.
rozwiń zwiń