X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: UE próbuje nam odbierać pieniądze bezprawnym szantażem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 15:12
- Polska nie przyznała Unii Europejskiej prawa do oceny wymiaru sprawiedliwości, oceny sądownictwa, dlatego bezprawnym szantażem jest to, że próbuje nam się odbierać należne nam pieniądze. To uzurpacja kompetencji, których nigdy Unii nie przyznaliśmy - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Jak zaznaczył Marcin Warchoł TK jako sąd ostatniego słowa rozstrzygnie wniosek prokuratora generalnego
Jak zaznaczył Marcin Warchoł "TK jako sąd ostatniego słowa rozstrzygnie wniosek prokuratora generalnego"Foto: shutterstock/carlo deviti

Szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności.

"Próba bezprawnego szantażu"

W ocenie wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, "unijne rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości to próba bezprawnego szantażu i zawłaszczania kompetencji przez Unię Europejską". - Widzimy, że dochodzi do bezprawnego zawłaszczania kompetencji przez organy UE i przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten wniosek ma na celu ochronę polskiej suwerenności i naszej demokracji - powiedział Marcin Warchoł.

Przekonywał, że "Unia Europejska nie ma własnych kompetencji, to państwa członkowskie są dawcą i gestorem kompetencji przyznanych UE", a Polska - jak mówił - "nie przyznała nigdy" Unii prawa do oceny swojego wymiaru sprawiedliwości.

Bezprawnym szantażem jest, że próbuje nam się odbierać pieniądze, do których mamy absolutnie prawo, jest to uzurpacja kompetencji, na które Polska nigdy się nie zgodziła - mówił. Dodał, że artykuły 4 i 5 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej "jasno wskazują, że UE ma za zadanie chronić tożsamość konstytucyjną poszczególnych krajów członkowskich i struktury konstytucyjne". - Dlatego Trybunał Konstytucyjny jako sąd ostatniego słowa rozstrzygnie wniosek prokuratora generalnego - powiedział Marcin Warchoł.

Zobacz także: "Podwójne standardy w wymiarze sprawiedliwości". Łoziński o procedurze KE ws. Polski

Czytaj również:

nt

Czytaj także

Piotr Müller o wyroku TK ws. prymatu konstytucji: jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:06
- Ta decyzja nie mogła być inna, to kontynuacja linii orzeczniczej Trybunału, jeszcze od czasu, gdy zasiadał w nim prof. Safjan czy prof. Rzepliński - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o ostatnim wyroku TK Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest kompletna uzurpacja". Prof. Legutko o działaniach instytucji europejskich

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 13:18
- Instytucje europejskie starają się za wszelką cenę rozszerzać swoje kompetencje i swoją władzę. Rozpychają się, a najlepiej to czynić, walcząc z państwami słabszymi ze wschodniej Europy, a jeszcze na dodatek z państwami, które mają rządy konserwatywne - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE wszczęła procedurę przeciw Polsce. Poseł PSL: nie powinna wkraczać w sporne kwestie formalno-prawne

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:25
- Komisja Europejska postrzegana jest jako konglomerat polityczny. Każdy z komisarzy jest wskazywany przez rządy państw członkowskich i powoływany przez Parlament Europejski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Andrzej Grzyb. Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie w związku z działalnością Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń