Dezinformacja w internecie. Darmowy podręcznik podpowie jak odróżnić wiadomości od fake newsów

2021-12-17, 14:25

Dezinformacja w internecie. Darmowy podręcznik podpowie jak odróżnić wiadomości od fake newsów
Uczniowie krytycznie oceniają poziom swoich umiejętności weryfikowania informacji. Foto: shutterstock/Song_about_summer

Z portalu www.cyberodporni.pl można już bezpłatnie pobrać podręcznik "Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją" przygotowany przez ekspertów Instytutu Kościuszki.

- Z poradnika można dowiedzieć się między innymi, jak przeciwdziałać dezinformacji i w jaki sposób jest ona propagowana w mediach społecznościowych - powiedział podczas konferencji prasowej analityk Instytutu Kamil Mikulski. - Mogą korzystać z niego również nauczyciele, studenci i edukatorzy - dodał.

Projekt powstał przy współpracy z Ambasadą USA w Polsce, Stowarzyszeniem Demagog i Fundacją Szkoła z klasą.

Weryfikowanie informacji

Patryk Zakrzewski ze Stowarzyszenia, koordynator Akademii Fact-Checkingu, cytował badania, które wykazały, iż uczniowie krytycznie oceniają poziom swoich umiejętności weryfikowania informacji.

- Jednocześnie są oni bardzo zainteresowani tym tematem - powiedział Patryk Zakrzewski.

Praktyczne narzędzia

Dyrektorka programowa Fundacji Małgorzata Pisarkiewicz zaznaczyła, że jej instytucja będzie docierała z informacją o podręczniku do nauczycieli w całej Polsce.

- Będziemy zachęcać ich do uświadamiania uczniów oraz pokazywania im praktycznych narzędzi podnoszących kompetencje - dodała Małgorzata Pisarkiewicz.

Badanie zlecone przez Komisję Europejską pokazało, że 75 procent Polaków spotyka się z fake newsami w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Szczególnie narażona na ich wpływ jest młodzież, która najczęściej czerpie informacje z platform społecznościowych.

Cyfrowa szansa i zagrożenie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas Szczytu Cyfrowego w Katowicach podkreślił w wystąpieniu online, że pandemia uwypukliła zmieniającą życie siłę internetu.

Podkreślił, że w trakcie pandemii "technologia cyfrowa ratowała życie" i umożliwiła ludziom bezpieczną naukę i pracę. Jednocześnie w tym samym okresie zwiększyła się również przepaść cyfrowa, wzmocniły się też zagrożenia w sieci, między innymi dezinformacja oraz manipulowanie zachowaniem ludzi.


Posłuchaj

Analityk Instytutu Kościuszki Kamil Mikulski o podręczniku "Z tarczą! Jak chronić się przed dezinformacją" (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

fc

Polecane

Wróć do strony głównej