Premier spotka się z nowym kanclerzem Niemiec. Wiemy, o czym będą rozmawiać

2021-12-12, 03:55

Premier spotka się z nowym kanclerzem Niemiec. Wiemy, o czym będą rozmawiać
Relacje w UE, migracja i energetyka - to główne tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Foto: Forum/Pignatelli/EUC/PAP/EPA/Jens Krick/POOL

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wizyta niemieckiego polityka rozpocznie się o godzinie 17:30, na 19:00 zaplanowano konferencję prasową szefów rządów. 

Głównymi tematami rozmów będą sprawy unijne, a także kwestie migracyjne i energetyczne. Będzie też mowa o sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz wokół Ukrainy.

Będzie to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych kanclerza Scholza. Jak informuje biuro prasowe rządu federalnego Niemiec, okazją do spotkania z premierem Polski jest też 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, z 17 czerwca 1991 roku.

Kwestia Nord Stream 2  

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie wzywał Scholza do sprzeciwu wobec uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który miałby sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy, ponieważ rurociąg może być wykorzystany przez prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Europie.

Nowy rząd Niemiec nie zobowiązał się jednak publicznie do zatrzymania Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, czego domagają się Polska i Stany Zjednoczone.

Nowy kanclerz

Kanclerz Olaf Scholz jest socjaldemokratą - jego partia SPD wygrała wrześniowe wybory parlamentarne i utworzyła rząd wraz z Zielonymi i FDP. W poprzednim rządzie, którym kierowała Angela Merkel, był wicekanclerzem i ministrem finansów. 8 grudnia Bundestag wybrał go 395 głosami na kanclerza. Olaf Scholz jest czwartym w dziejach RFN szefem rządu wywodzącym się z SPD i dziewiątym kanclerzem od 1949 roku.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Nowy kanclerz Niemiec ruszył w podróż po Europie. Płomecka: powraca pomysł federalizacji UE
Zobacz także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej