Upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Sejm podjął uchwałę w 40. rocznicę jego wprowadzenia

2021-12-09, 16:56

Upamiętnienie ofiar stanu wojennego. Sejm podjął uchwałę w 40. rocznicę jego wprowadzenia
Sejm składa najgłębszy hołd poległym za wolną Polskę i za "Solidarność". Foto: Tomasz Bidermann/shutterstock

Sejm RP podjął uchwałę dotyczącą upamiętnienia ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia. Za przyjęciem było 405 posłów, 26 osób wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw. 

Izba w podjętej uchwale składa najgłębszy hołd poległym za wolną Polskę i za "Solidarność". Jednocześnie wyraża najwyższy szacunek dla wszystkich, którzy zdobyli się na odwagę, żeby przeciwstawiać się uruchomionej 13 grudnia 1981 roku kolejnej machinie zniewolenia narodu polskiego.

W uchwale przypomniano, że stan wojenny wprowadziła wojskowa junta z Wojciechem Jaruzelskim na czele. Zaznaczono, że głównym celem komunistów było całkowite zniszczenie demokratycznego ruchu pracowniczego, jakim była "Solidarność".

Słowa premiera 

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w kopalni Guido w Zabrzu przypomniał, że "w grudniu przed 40 laty władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny". Jak wskazał, "zrobiła to po to, aby zdławić wolność i Solidarność, aby zniszczyć marzenia, które wtedy się narodziły". - Tamte marzenia były głęboko w sercach dziesiątków milionów Polaków. Jednocześnie były źródłem siły i determinacji w walce o wolną Polskę - mówił premier. 

Wyraził on również wdzięczność "wszystkim górnikom kopalni Piast, ale także i innym, którzy wtedy strajkowali, protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego". - Do górników kopalni Piast dotarła wiadomość o zamordowaniu dziewięciu górników z kopalni Wujek. Wyobraźmy sobie, co musieli czuć strajkujący górnicy. A oni zostali pod ziemią przez Wigilię, pierwszy dzień świąt, drugi dzień świąt i wyszli po świętach, bo mieli jeszcze nadzieję, że inne zakłady też ruszą do strajku. Mroźna zima, czołgi i wojsko na ulicach, ZOMO doprowadziło do tego, że w innych częściach kraju ten opór gasł i Solidarność schodziła walczyć w podziemiu - mówił.

Czytaj więcej:

nj 

Polecane

Wróć do strony głównej