X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pisemne instrukcje dla migrantów. MON pokazał notatki znalezione przy zatrzymanych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 15:37
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że przy migrantach przepychanych przez polską granicę przez białoruskie służby znajdowane są pisemne instrukcje, dotyczące m.in. funkcjonowania Straży Granicznej i mylenia pościgu.
Migranci na Białorusi są instruowani m.in., kiedy polskie służby przeprowadzają zmianę warty
Migranci na Białorusi są instruowani m.in., kiedy polskie służby przeprowadzają zmianę wartyFoto: Twitter/@terytorialsi

"W notatkach znalezionych przy migrantach znajdują się informacje na temat sposobów nielegalnego przekraczania granicy otrzymane od białoruskich służb. Są to m.in. godziny zmian na posterunkach, sposoby zgubienia tropu, kierunki przemieszczania się lub informacje o niezbędnym kamuflażu" - napisano na Twitterze resortu.

Siłowa próba

7 grudnia odnotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze Straży wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

W ciągu ostatniej doby była też próba siłowego przedostania się z Białorusi do Polski. Podjęła ją grupa 35 osób, głównie migrantów z Iraku. Straż Graniczna wskazała, że usiłowali oni sforsować granicę na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze. Wszyscy zostali zatrzymani.

Jawne wsparcie

Jak podkreśla rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, "służby białoruskie w jawny sposób pomagają migrantom w przekraczaniu granicy".

- Od kilku tygodni obserwujemy, że służby białoruskie nie ukrywają się podczas pomagania nielegalnym migrantom w przekroczeniu granicy. Kilka tygodni temu obserwowaliśmy taką bierną postawę, czyli widzieliśmy, że służby białoruskie stoją obok, nie przeszkadzają migrantom, ale też w jawny sposób im nie pomagają. Teraz widzimy, że podchodzą, tną zapory, oślepiają nas w tym czasie laserami, co zmniejsza widoczność - relacjonowała.

Jak dodała, wielokrotnie obserwowano też, jak białoruskie służby rzucają w stronę polskich funkcjonariuszy kamieniami oraz petardami hukowymi. - Te działania są prowadzone w sposób jawny - oceniła rzecznik.

Ochrona granicy

Jak informował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, na Białorusi pozostaje ok. 7 tysięcy cudzoziemców ściągniętych przez władze w Mińsku w ostatnich miesiącach. Kilka tysięcy migrantów zrezygnowało z prób nielegalnego przedostania się do Polski i wróciło do swoich ojczyzn - głównie Iraku i Syrii. 

Wpływ na to może mieć, poza konsekwentną ochroną granicy przez polskie służby, pogoda, która nie sprzyja koczowaniu w lesieIMGW ostrzega przed silnym mrozem na północno-wschodnich krańcach Polski. W nocy temperatura może spaść tam nawet do -15 stopni Celsjusza.

Reportaż z granicy:

IAR/PAP/fc

Czytaj także

"Hybrydowe operacje poniżej progu wojny". Żaryn o działaniach reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:27
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał w mediach społecznościowych, że operacja przeciwko Polsce, wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania regionu, ma wszystkie niezbędne elementy, by uznać ją za operację hybrydową przeciwko wschodniej flance NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zachowanie migrantów może być spowodowane spożywaniem alkoholu". MON pokazał nagranie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:00
Resort obrony opublikował na Twitterze film, na którym widać, jak osoby po drugiej stronie granicy siedzą przy ognisku. Jedna z nich rozlewa coś z butelki do kubków. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że agresywne zachowanie migrantów wobec polskich żołnierzy i funkcjonariuszy może być spowodowane spożywaniem alkoholu, który otrzymują od białoruskich służb.
rozwiń zwiń