X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Budujemy ciągłość historii". Dokumenty Jana III Sobieskiego trafiły do Archiwum Głównego Akt Dawnych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 16:08
Do Archiwum Akt Dawnych w Warszawie trafiły niezwykle cenne dokumenty króla Jana III Sobieskiego z 1680 roku, dokumenty króla Augusta II z 1700 roku oraz pergamin liczący ponad 480 lat.
Wojciech Nosowski został odznaczony za Zasługi dla Archiwistyki
Wojciech Nosowski został odznaczony za "Zasługi dla Archiwistyki" Foto: PAP/Paweł Supernak

W Dzień Darczyńcy Wojciech Nosowski przekazał do Archiwum Głównego Akt Dawnych 1430 dokumentów dotyczących majątku Jagodne, rodzin Szydłowskich i Janaszów, za co został odznaczony medalem "Za zasługi dla archiwistyki"

Wojciech Nosowski, odbierając odznaczenie z rąk dyrektora Archiwów Państwowych doktora Pawła Pietrzyka, zaznaczył, że to wielkie przeżycie.

- To przede wszystkim wielkie emocje. Wiem, co znaczą zabytki, wiem, jak wielkie straty i prywatne i państwowe poniosły archiwa w czasie II wojny światowej. Teraz ten ogromny zbiór dokumentów, w których są także bardzo cenne dokumenty królewskie, powoduje ogromne emocje i radość, że chociaż w jakim stopniu udało się te zbiory odzyskać - zaznacza darczyńca.

Szczególną wartość mają wypisy z akt sądowych mielnickich i czerskich, gdyż oryginalne księgi z ich zbiorami w większości spłonęły podczas II wojny światowej.

- Choć wartość historyczną mogą docenić jedynie historycy czy archiwiści, to pozostają wielkie emocje - dodaje Wojciech Nosowski.

"Trzymam w ręku"

- To są dokumenty podpisane przez króla Jana III Sobieskiego i księcia Poniatowskiego, które są adresowane do byłych właścicieli dworu. Jeśli chodzi o dokument podpisany przez księcia Józefa Poniatowskiego, to dotyczy on Jakuba Szydłowskiego, porucznika IV Pułku Piechoty, któremu książę Poniatowski zezwala na noszenie munduru ze złoceniami. - mówił darczyńca. Dodał, że „jak przeczytał dokument, to zdał sobie sprawę, że w tym pokoju siedział porucznik Szydłowski, który walczył w Hiszpanii, dostał dokument od księcia, który teraz trzymam w ręku." 

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych doktor Paweł Pietrzyk podkreślił, że dokumenty, które trafiły do Archiwum Głównego Akt Dawnych, są niezwykle ważne i cenne.

- Mamy między innymi dokumenty królewskie, czy od księcia Poniatowskiego, ale dla archiwistów, dla historyków, którzy będą z tego korzystali, niezwykle ważne są odpisy z ksiąg grodzkich, które były najważniejszymi dokumentami funkcjonującymi w Rzeczpospolitej szlacheckiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, których olbrzymia większość spłonęła w wyniku działań II wojny światowej. Obecnie pozostały odpisy, które szczątkowo do Archiwów Państwowych trafiają. Tak budujemy ciągłość historii - podkreślił doktor Paweł Pietrzyk.

Właściwie zabezpieczone

Pamiątki przekazane przez Wojciecha Nosowskiego zostaną przez archiwistów państwowych opracowane, właściwie zabezpieczone i zeskanowane. Dar uzupełnia będący już w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych zbiór, dotyczący rodzin Tatarkiewiczów, Szydłowskich i Janaszów oraz dóbr Jagodne. Kopie cyfrowe zostaną udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl.

Wyróżnienie "Za zasługi dla archiwistyki" przyznawane jest osobom, przyczyniającym się do powiększenia zbiorów polskich archiwów przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Posłuchaj
00:32 11439081_1.mp3 Wojciech Nosowski mówił o niezwykle cennych dokumentach, które trafiły do Archiwum Akt Dawnych - relacja (IAR)

 

Czytaj także:
es

Czytaj także

Historyk KUL: wracamy do klasycznego nauczania historii, do tej pory był z tym problem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:02
- Jeśli chodzi o naukę najnowszej historii, to mamy ogromną pracę do wykonania, aby nie było tak, iżby młodzież uważała, że dobrobyt Europy Zachodniej wynika np. z położenia geograficznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:30
Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
rozwiń zwiń